Pēc mēnešiem ilgas neskaidrības Merkele pārvēlēta Vācijas kanclera amatā

9 komentāri
Pēc mēnešiem ilgas neskaidrības Merkele pārvēlēta Vācijas kanclera amatā
Foto: AFP / LETA

Gandrīz pusgadu ilgušais strupceļš Vācijas politikā noslēdzies. Bundestāgs šodien ceturto reizi Vācijas kanclera amatā ievēlēja Angelu Merkeli, kura turpinās vadīt tā saukto lielo koalīciju.

Ceļš uz pārvēlēšanu amatā bija grūts un prasīja piekāpšanos koalīcijas partneriem. Taču Merkele uzsver, ka tikai tagad sāksies īstais darbs un Eiropai jābūt vienotai dažādo izaicinājumu priekšā.

Kopš vēlēšanām Vācijā pagājusi 171 diena. Eiropas lielākā ekonomika tik ilgā politiskā neskaidrībā vēl nebija atradusies. Mēnešiem nespējot izveidot koalīciju, tika pat apsvērtas ārkārtas vēlēšanas un iespēja, ka Merkele vada mazākuma valdību.

Tomēr nedēļas sākumā Merkeles vadītie kristīgie demokrāti, viņu Bavārijas partneri no Kristīgi sociālās savienības un sociāldemokrāti parakstīja koalīcijas vienošanos par jaunās valdības izveidi.

Angela Merkele
Vācijas kanclere

Kad mēs runājam par Eiropu, mēs apzināmies, ka tādus izaicinājumus kā klimata pārmaiņas, brīvā tirdzniecība un migrācija nevar atrisināt viena valsts – pat Vācija. Mums vajag Eiropu, Eiropu, kura dala mūsu vērtības un runā vienā balsī.

Līdz ar to Vācijā turpinās valdīt tā sauktā Lielā koalīcija, kura pie varas grožiem ir kopš 2013. gada. Merkeli šodien Bundestāgā ceturto reizi ievēlēja kanclera amatā, un viņa nodeva svinīgo zvērestu.

Merkelei, kuru nereti dēvē par pasaules ietekmīgāko sievieti, amatā gan neklāsies viegli. Pašmājās viņas vadītājas koalīcijas pārsvars bundestāgā krities, tikmēr ASV prezidents Donalds Tramps atklāti runā par tirdzniecības kariem, kas varētu atsaukties uz Vācijas autoindsutriju.

Savukārt Vecajā kontinentā sagaida, ka Merkele kopā ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu pildīs solījumu par jaunu sākumu Eiropas Savienībai.

“Slavenais vācu-franču tandēms tiks atjaunots, tiklīdz Merkele atkal būs pie varas un sāks īstenot koalīcijas līgumu. Tas nenozīmē, ka viņa piekritīs visām Makrona idejām, taču, ja abi lielākie partneri vienosies, pārējā Eiropa sekos,” uzskata Merkeles biogrāfe Žaklīna Bojsena.

Merkele ir Vācijas kanclere jau 12 gadus. Sagaidāms, ka nākamie četri gadi viņai būs pēdējie šajā amatā.
9 komentāri