Komentāri
Pēc jaunu medikamentu izmēģināšanas pacientam iestājas smadzeņu nāve
REUTERS/SCANPIX

Traģēdijā izvērtušies kādu zāļu klīniskie pētījumi Francijā – vienam no brīvprātīgajiem, kas piekritis piedalīties medikamentu testēšanā, iestājusies smadzeņu nāve, bet vēl piecu pētījuma dalībnieku stāvoklis ir kritisks. 

Klīniskajos pētījumos tika izmantoti eksperimentāli pretsāpju līdzekļi, ko ražo portugāļu zāļu ražotājs Bial. Zāles iedarbojas uz organisma endokanabinoīdo sistēmu, kas atbild par sāpēm un atsevišķos gadījumos arī par cilvēka reakciju uz marihuānas lietošanu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Klīniskajā pētījumā veseli brīvprātīgie lietoja šo zāļu prototipu, lai noskaidrotu to lietošanas drošumu un citus rādītājus. Kopumā pētījuma piedalījās 90 brīvprātīgie, taču zāles lietoja tikai daļa – pārējiem tika dotas placebo zāles. Vissmagāk cietušajam iestājusies smadzeņu nāve. Vēl pieci ir nogādāti slimnīcā un viņu stāvoklis ir kritisks.

“Šis nelaimes gadījums notika pirmajā zāļu izmēģinājuma posmā. Kopumā tika hospitalizēti seši cilvēki, visi ir vīrieši, vecumā no 28 līdz 49 gadiem,” sacīja Francijas veselības ministre.

Francijas veselības ministre Marisola Turēna devusies uz klīniku, kur noticis pētījums, un likusi sākt izmeklēšanu. Visu zāļu izmēģinājumi šajā klīnikā tagad apturēti, un pastiprināti tagad tiek novēroti pārējie brīvprātīgie, kas piedalījās zāļu testēšanā.

“Pārējo pacientu stāvoklis krasi pasliktinājās pirmajās šīs nedēļas dienās, vēl četriem citiem pacientiem ir neiroloģiskās problēmas. Vienam nav nekādi simptomi, taču viņš tiek rūpīgi novērots ņemot vērā, kas notika ar citiem,” skaidro ārsts.

Pirmā posma klīniskie pētījumi ar tik graujošām sekām noslēdzas salīdzinoši reti, taču šādi gadījumi ir bijuši. Iepriekšējo reizi šāds gadījums Eiropā bija 2006. gadā, kad pēc eksperimentālu zāļu lietošanas seši cilvēki nonāca reanimācijā.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl