Komentāri
Pēc Itālijas premjera sakāves referendumā uzvaru svin populistiskā Pieczvaigžņu kustība

Rietumu pasaules vadošajās valstīs tradicionālie un mērenie politiķi turpina zaudēt vēlēšanās. Pēc smagas sakāves referendumā no amata atkāpies Itālijas premjerministrs Mateo Renci. Viņš bija iecerējis Itāliju padarīt par labāk pārvaldāmu valsti, taču tautas nobalsošanas par šīm reformām deva iespēju populistiski noskaņotajiem politiskajiem spēkiem Itāliju atstāt bez valdības.

Itālijas valdības vadītāja Mateo Renci ierosināto konstitucionālu reformu mērķis bija ierobežot parlamenta augšpalātas Senāta, kā arī reģionālo valdību pilnvaras, tādējādi stiprinot centrālo valdību. Viņš itāļus centās pārliecināt, ka tas veicinās politisko stabilitāti valstī, jo pēdējo sešdesmit gadu laikā Itālijas valdības mainījās gandrīz ik pa gadam. Tomēr vakar vairums jeb 60% itāļu nobalsoja pret reformām, 40% – tās bija gatavi atbalstīt.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Referendums, kas bija plānots par reformām Itālijas pārvaldē, faktiski ievirzījās citā gultnē. Patiesībā tas kalpoja par instrumentu valdības gāšanai, un šeit roku pielika populistiskā Pieczvaigžņu kustība ar tās līderi Bepi Grillo vadībā.

Grillo, izbijis komiķis un Donalda Trampa fans, asi kritizēja Itālijas pastāvošo varu, valdību vainojot nespējā risināt samilzušās problēmas ar bēgļiem. Mērķu sasniegšanai Grillo stiprākais ierocis izrādījās internets – no apšaubāmām tīmekļa vietnēm sociālie mediji tika pārpludināti ar safabricētām ziņām, konspirācijas teorijām un pat prokrieviskām pasaciņām. Viņš jau paziņojis, ka nu Pieczvaigžņu kustība ir gatava pārņemt valsts vadību.

Par potenciālo Pieczvaigžņu kustības kandidātu premjerministra amatam tiek uzskatīts Luidži di Maio. Viņš jau paziņojis par plāniem rīkot referendumu par Itālijas izstāšanos no eirozonas.

Itālija ir trešā lielākā eirozonas ekonomika. Izstāšanās no vienotās valūtas zonas būtu smags trieciens visam blokam un eiro stabilitātei. Līdz ar jauno neskaidrību vilni Itālijas politikā šorīt eiro vērtība attiecībā pret ASV dolāru saruka līdz 20 mēnešu zemākajai atzīmei.

Lasi vēl