Pāvests Francisks ieradies vizītē Strasbūrā

Komentāri

Notikums, kuru nācās gaidīt 26 gadus – tieši tik ilgs laiks pagājis, kopš Eiropas Parlamenta mājvietā Strasbūrā iepriekšējo reizi viesojās Romas pāvests. Šodien Vatikāna saimnieks šo ceļu mēroja vēlreiz, taču, atšķirībā no iepriekšējās vizītes, gaisotne un vērtības mūsu kontinentā krietni pamainījušās.

1988.gads – tik senā pagātnē meklējama iepriekšējā Romas pāvesta viesošanās Eiropas likumdevējā. Tolaik amatā aizvadījis 10 gadus, Jānis Pāvils II ieradās Strasbūrā un uzrunāja parlamenta deputātus. Eiropu viņš sauca par ”civilizācijas bāku”, un vizīti pavadīja abpusēja cieņa un labpatika.

Šodien, 26 gadus vēlāk, savā vizītē Strasbūrā ieradās jaunais Vatikāna galva – Pāvests Francisks. Taču Eiropa ir mainījusies, tāpat kā tās attiecības ar  reliģisko līderi.

Parlaments ir sekulāra jeb laicīga institūcija, kuras vērtības turklāt atšķiras no tām, ko atzīst Katoļu baznīca. Tas attiecas gan uz sievietes tiesībām kontrolēt dzimstību, gan viendzimuma laulībām un eitanāziju.

Visredzamāko protestu Franciska gaidāmajai vizītei bija sarūpējušas Femen aktīvistes, kuras vēl pagājušonedēļ Vatikānā piedauzīgās pozās ieteica pāvestam turēties pa gabalu no laicīgās Eiropas. Vakar viņas akciju turpināja arī Strasbūras katedrālē ar saukli ”Pāvests nav politiķis”.

Krietni piezemētāku, tomēr arī – protestu – vēstulē pauduši atsevišķi deputāti, kuri baidās, ka pāvesta vizīte būs šķeļoša, nevis vienojoša.

Par spīti tam, Francisks pieņēmis Eiropas Parlamenta prezidenta Martina Šulca ielūgumu un šodienas uzrunā, kā jau bija prognozēts, pievērsās Eiropas iekšējām problēmām – bezdarbam, sašķeltībai un imigrantiem, netaupot arī kritiku vecajam kontinentam.

Ilgi gaidītā un daudz kritizētā vizīte ilga vien 4 stundas, liekot vilties Francijas katoļiem, kuri cerēja, ka pāvests iegriezīsies Strasbūras katedrālē vai pagodinās ar savu klātbūtni citos pasākumos. Tā vietā viņš jau pēcpusdienā devās atpakaļ uz lidostu, solot, ka plāno Franciju apciemot atkal nākamgad.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl