Pastāv iespēja, ka Lielbritānijas parlaments “Brexit” vienošanos varētu neatbalstīt

Pievienot komentāru

Lielbritānijas parlaments visu šo nedēļu debatē par “Brexit” vienošanos, ko Briselē jau atbalstījuši Eiropas Savienības (ES) valsti līderi.

Londonā vienprātības par izstāšanās nosacījumiem nav. Un ir liela iespējamība, ka tas, galu galā, tiks noraidīts. Tas, visticamāk, nozīmētu gan Terēzes Mejas valdības beigas, gan Lielbritānijas izstāšanos no ES bez pārdomāta plāna, kā to labāk darīt.

Lielbritānija no ES izstāsies nākamā gada 29. martā, to paredz karalienes Elizabetes II apstiprinātais likums, kas atceļ 1972. gada likumu par pievienošanos Eiropas kopienai. Tomēr joprojām līdz galam nav atrisinātas neskaidrības par izstāšanās nosacījumiem. Mēnešiem ilgi Londonas un Briseles ierēdņi kaulējās par šķiršanos un attiecībām pēc “Brexit”. Visbeidzot, novembra beigās Eiropas valstu līderi vienošanos atbalstīja, un nu tā jāapstiprina arī Lielbritānijas parlamentam.

Britu valdības akceptētajiem nosacījumiem parlamentā gan vienota atbalsta nav, turklāt iebildumi ir gan opozīcijai, gan daudziem deputātiem no premjeres Terēzas Mejas vadītajiem konservatīvajiem. Daudzi pārmet, ka viņiem nav pieejama visa informācija, un pat premjerministri izsvilpa.

“Ja mēs skatāmies uz turpmākajām attiecībām starp Apvienoto Karalisti un ES, ir skaidrs, ka mēs nebūsim vienotajā tirgū un nebūsim Muitas savienībā. Mums būs ambiciozs tirdzniecības nolīgums, lai nodrošinātu pārrobežu tirdzniecību,” norāda Meja.

Lai gan Meja atzīst, ka vienošanās nav perfekta, viņa deputātus aicina to tomēr nebloķēt.

“Ar skaļu kliegšanu labāku vienošanos nevar panākt. Nedomājiet, ka gadījumā, ja mēs to noraidīsim, notiks brīnumi. Alternatīva ir risks, ka “Brexit” tiks apturēts vai izstāšanās notiks bez vienošanās. Vienīgais, par ko mēs varam būt droši, ir nenoteiktība, kas kaitēs mūsu ekonomikai un valsts nacionālajām interesēm,” bilda Meja.

Protestējot pret “Brexit” vienošanos, Mejas valdību pametuši jau deviņi ministri. Savukārt pret izstāšanos noskaņotie Lielbritānijas politiķi no visām lielākajām partijām Mejai iesnieguši vairāk nekā miljons iedzīvotāju parakstītu petīciju, aicinot sarīkot otru referendumu. Šādu iespēju gan Meja noraidījusi.

Tikmēr Briseles amatpersonas atkārtoti akcentē, ka labuma no Lielbritānijas izstāšanās nebūs nevienai pusei.

“Prezidents Tusks, tāpat kā Junkers, to vērtē kā ļoti nopietnu brīdi Eiropai. Tas nav iemesls svinībām. Kā ES sarunu vedējs, varu teikt, ka tās ir negatīvas sarunas. “Brexit” nav pievienotās vērtības. Abas puses zaudē,” norāda Eiropas Komisijas “Brexit” sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē.

Balsojums par “Brexit” vienošanos Lielbritānijas parlamentā notiks otrdien, 11. decembrī.