Pasaules Veselības organizācija brīdina par nāvējošā ebolas vīrusa izplatīšanos pasaulē

14 komentāri

Vai Āfriku sagaida vēl viens ebolas vīrusa uzliesmojums? Par to nobažījušies Pasaules Veselības organizācijā, jo slimība izplatījusies no Kongo uz kaimiņvalsti Ugandu, kur no nāvējošās sērgas miruši vismaz divi cilvēki. Piektdien īpašā Pasaules Veselības organizācijas sanāksmē Ženēvā situācija novērtēta kā ārkārtīgi bīstama.

Ebolas vīruss izplatās, nonākot saskarsmē ar inficēta cilvēka asinīm un citiem ķermeņa šķidrumiem. Mirstības rādītāji pēc inficēšanās ir ļoti augsti. Saslimšanas pazīmes ir augsta temperatūra, galvas, muskuļu, kuņģa sāpes, iesnas un citi gripai raksturīgi simptomi. Pēc tam sākas plaša asiņošana.

Kongo šis ir jau desmitais ebolas vīrusa uzliesmojums pēdējo 40 gadu laikā un smagākais kopš epidēmijas Rietumāfrikā pirms gadiem pieciem, kad dzīvību zaudēja vairāk nekā 11 000 cilvēku. Pašreizējā vīrusā uzliesmojumā inficēti vairāk nekā 2000 cilvēku, trešdaļa no viņiem mirusi.

Tagad no Kongo vīruss izplatījies uz Ugandu, kur miris mazs zēns un dienu vēlāk – vēl kāds cilvēks. Konstatēti vairāki inficēšanās gadījumi, kas raisījis lielu satraukumu un stingrākus drošības pasākumus uz abu valstu robežas.

“Lielākais izaicinājums ir Kongo iedzīvotāju spītība. Viņi uzskata, ka mēs te neko lietderīgu nedarām, viņi pat nav sapratuši, ka pašiem savā valstī ir ebola. Viņi uzskata, ka tā ir burvestība, kas viņus nogalina Kongo,” stāsta Ugandas Sarkanā krusta pārstāvis Francis Tamvains.

Cilvēki, kuri uz robežas atsakās no pārbaudēm ar īpašo termoskeneri, tiek sūtīti atpakaļ. Ja pārbaudē atklājas, ka cilvēka temperatūra ir virs 38 grādiem, viņš tiek izolēts, lai noskaidrotu iemeslu tam. Risks ir pārāk liels.

Vīrusa izplatība raisījusi lielas bažas starptautiskajai sabiedrībai. Ugandā piektdien sākās vakcinēšanās kampaņa. Neviens nav aizmirsis epidēmiju, kas Rietumāfrikā plosījās no 2013. līdz 2016.gadam un plašāks uzliesmojums nozīmē krietni lielākus tēriņus un pūliņus, lai izplatību iegrožotu.