Pasaules valstu līderi: Al Bagdadi nāve ir svarīgs pavērsiena punkts, bet cīņa nav galā

1 komentārs
Pasaules valstu līderi: Al Bagdadi nāve ir svarīgs pavērsiena punkts, bet cīņa nav galā
REUTERS/SCANPIX

Pasaules valstu līderi svētdien atzinuši, ka “Islāma valsts” vadītāja Abu Bakra al Bagdadi nāve uzskatāma par svarīgu panākumu cīņā pret džihādistu grupējumu, kas savulaik kontrolēja plašas teritorijas Irākā un Sīrijā, bet vienlaikus akcentējuši, ka šī cīņa nebūt nav beigusies.

Arī analītiķi atgādina, ka ekstrēmistiskais grupējums pēdējā pusotra gadu desmita laikā vairākkārt apliecinājis spēju atgūties pēc svarīgāko līderu nāves, jo kaujās rūdīti cīnītāji palikuši savās vietās. Viņuprāt, iespējams, ka “Islāma valsts” gatavojusies arī šādai notikumu attīstībai un pēc zināmas pārgrupēšanās varētu pat izmantot al Bagdadi nāvi turpmākai kaujinieku iedvesmošanai uz jauniem uzbrukumiem.

Kā ziņots, ASV prezidents Donalds Tramps svētdien oficiāli apstiprināja iepriekš medijos izskanējušo informāciju, ka al Bagdadi ASV spēku uzbrukuma laikā Sīrijas ziemeļrietumos uzspridzinājies, detonējot spridzekļu vesti, un viņa ķermenis sprādzienā sakropļots, bet analīzes ļāvušas identificēt “Islāma valsts” līderi.

“Slepkava, kurš tik ļoti centās iebiedēt citus, savus pēdējos mirkļus pavadīja bailēs, pilnīgā panikā un šausmās,” izteicies ASV prezidents, piebilstot, ka al Bagdadi “miris suņa nāvē”, kliegdams un raudādams.

Francijas prezidents Emanuels Makrons tviterī atzinis, ka al Bagdadi nāve “ir smags trieciens “Islāma valstij”, taču tas ir tikai viens pakāpiens”. “Cīņa turpināsies kopā ar mūsu partneriem starptautiskajā koalīcijā, lai panāktu, ka teroristiskā organizācija tiek pilnībā sakauta. Tā ir mūsu prioritāte,” viņš rakstījis.

Makrona vārdi sabalsojas ar viedokli, ko paudis Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons. “Bagdadi nāve ir būtisks notikums mūsu cīņā pret terorismu, bet cīņa pret “Islāma valsts” ļaunumu vēl nav galā. Mēs kopā ar koalīcijas partneriem strādāsim, lai uz visiem laikiem darītu galu tās barbariskajai darbībai,” viņš tvītojis.

Arī Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu atzinis, ka notikušais “ir svarīgs pavērsiena punkts, bet vienlaikus tā ir tikai daļa no ilgākas cīņas, kurā mums jāuzvar”.

Līdzīgu vērtējumu šai informācijai devis arī Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans, solot, ka Ankara “atbalstīs cīņu pret terorismu, kā tā rīkojusies līdz šim”.

Tikmēr Krievijas Aizsardzības ministrija apšaubījusi informāciju par al Bagdadi iznīcināšanu ASV īpašo uzdevumu spēku operācijas gaitā Sīrijā Idlibas provincē, par ko ASV prezidents cita starpā izteicis pateicību arī Maskavai.

Kā paziņojis ministrijas pārstāvis Igors Konašenkovs, “Krievijas Aizsardzības ministrijai nav ticamas informācijas, ka amerikāņu karavīri Turcijas kontrolētajā deeskalācijas zonas “Idliba” daļā būtu rīkojuši kārtējo bijušā “Islāma valsts” līdera iznīcināšanas operāciju”.

Pēc viņa teiktā, pretrunīgā informācija par šo operāciju “vedina šaubīties par tās patiesumu un vēl jo vairāk par tās panākumiem”.

Jau ziņots, ka par operācijas izdošanos ASV prezidents izteicis pateicību “Krievijai, Turcijai, Sīrijai un Irākai”, norādot, ka Krievija atļāvusi ASV helikopteriem lidot cauri tās kontrolētajai Sīrijas teritorijas daļai, turklāt amerikāņu puse neesot informējusi Maskavu par īpašās operācijas mērķi.

Savukārt Sīrijas kurdu spēku vadība prognozējusi, ka “Islāma valsts” kaujinieku pagrīdes grupas centīsies atriebt līdera nāvi.

1 komentārs