Pasaulē piemin postošā Indijas okeāna cunami desmtgadi

Komentāri

Tieši pirms 10 gadiem, 2004. gada 26. decembrī, Indijas okeāna austrumu daļu satricināja spēcīga zemestrīce, kas izraisīja postošus cunami viļņus. Dabas katastrofā dzīvību zaudēja vairāk nekā 230 000 cilvēku. Cunami skartajās valstīs un citviet pasaulē notiek piemiņas pasākumi.

Piemiņas pasākumi notiek Malaizijā, Taizemē, Indonēzijā, Šrilankā, uc.  Daudzviet notiek aizlūgumi un dievkalpojumi, kā arī piemiņas vietu atklāšana. Pieminot upurus, jūrā tiek mesti ziedi un vainagi. Tā kā zemestrīce notika tieši Ziemassvētkos, upuru vidū bija arī daudzi ārzemju tūristi no Eiropas ASV un Austrālijas kas brīvdienās bija devušies uz tūristu iecienīto Dienvidāziju siltuma un saules meklējumus.

Cunami izraisīja zemestrīce, kuras bija ap 9.1-9.3 magnitūdas pēc Rihtera skalas, kas šo zemestrīci ierindo kā trešo spēcīgāko zemestrīču novērojumu vēsturē.  Zemestrīces rezultātā Indijas okeānā izveidojās 20-30 metrus augsti viļņi, kas milzīgā ātrumā traucās pretī kontinentu krastiem un izraisīja milzu traģēdiju un postījumus. Cilvēku upuru ziņā šī ir bijusi viena no postošākajām dabas katastrofām cilvēces vēsturē. Tikai Indonēzijā vien bojā gāja ap 168 00 cilvēku.

Zinātnieki nonākuši pie secinājuma, ka pati zemestrīce ilgusi ap 10 sekundēm. Tā likusi zemeslodes virskārtai vibrēt viena centimetra diapazonā un izraisījusi virkni zemestrīču citviet pasaulē.

Skaties.lv piedāvā apskatīt fotogaleriju no piemiņas pasākumiem

Video, kurā uzfilmēts postošais cunami

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl