Pasaule ar satraukumu reaģē uz notiekošo Tuvajos Austrumos pēc ASV raķešu uzbrukuma Bagdādē

1 komentārs

Skandējot pret ASV vērstus saukļus, tūkstošiem cilvēku Irākā un Irānā sestdien atvadās no ASV raidītajos raķešu triecienos nogalinātajām ietekmīgajām Irānas militārpersonām.

Tikmēr pasaule ar satraukumu turpina sekot līdzi situācijai Tuvajos austrumos. Irānas amatpersonas paziņojušas, ka ASV uzbrukums Bagdādes lidlaukam tiks atriebts.

Skandējot saukļus “Nāvi Amerikai!” un dedzinot ASV karogus, Bagdādē sēru procesijas dalībnieki devās gājienā, rokās nesot abu nogalināto militārpesonu – ģenerāļa Kasema Soleimani un komandiera Abu Mahdi al Muhandisa – portretus. Gājiens ievada trīs dienu sēras. Soleimani mirstīgas atliekas no Irākas nogādās Irānā, kur viņu paredzēts otrdien apglabāt.

Tikmēr Irānā šiītu svētajā pilsētā Komā pie mošejas mastā uzvilkts Sarkanais karogs, kas šiītu tradīcijās simbolizē gan netaisnīgi izlijušās asinis, gan kalpo par aicinājumu atriebties. Un atriebība, visticamāk, arī sekos. Irānas ārlietu ministrs jau nācis klajā ar paziņojumu, ka viņa valsts reaģēs uz notikušo un tas notikšot drīz.

Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs norādījis: “Islāma Republikai ir likumīgas tiesības reaģēt jebkurā laikā un jebkurā veidā, kad un kā tā uzskata par piemērotu. Mēs nepakļausimies amerikāņu propagandai un šantāžai. Jebkurā veidā, ko mēs uzskatām par piemērotu un, kad mēs uzskatīsim par piemērotu, mēs atbildēsim uz šo teroraktu.”

ASV joprojām uzsver, ka uzbrukums veikts, lai pasargātu amerikāņus no pret ASV naidīgi noskaņotā Soleimani. Baltā nama saimnieks Donalds Tramps norāda, ka Vašingtonas mērķis bija nevis izraisīt, bet novērst karu.

”Tas, ko amerikāņi izdarīja vakar, vajadzēja izdarīt jau sen. Uz Soleimani rokām ir daudzu amerikāņu asinis. Pasaule ir drošāka vieta bez šiem monstriem,” saka Tramps.

Tomēr nenoliedzami ASV gatavojas Irānas atbildei. Uz Tuvajiem Austrumiem piektdien nosūtīti 3000 karavīru lieli ASV armijas papildspēki.

”Mēs zinām, ka viņiem ir milzu militārās spējas Viņiem ir kiberiespējas. Laiks rādīs, bet ir skaidrs, ka Irānas reakcija būs un, visticamāk, mēs to redzēsim tuvākajā laikā, kad sāksies šo cilvēku bēres,” norāda ASV senāta izlūkošanas komitejas loceklis Marks Verners.

Vienlaikus ASV jau metušas akmeni Eiropas dārziņā, norādot ka sabiedrotie situācijā ap Irānas ģenerāļa nogalināšanu ASV dronu triecienā Irākā nav bijuši “tik atsaucīgi”, kā Savienotās valstis cerējušas. Situācija izraisījusi pamatīgas bažas pasaulē par plašāka militāra konflikta iespējamību reģionā.  Francijas un Krievijas prezidenti vienojušies darīt iespējamo,  lai izvairītos no spriedzes pieauguma. Arī ANO brīdina par nepieciešamību novērst karu. Tikmēr Eiropas Savienība aicina visus, kas iesaistīti situācijas eskalācijā Irākā, “paust maksimālu savaldību”.  Tikmēr NATO apturējusi Irānas kaimiņvalsts Irākas drošības spēku apmācības. 

Lasi vēl Aizsardzības ministrija joprojām neredz pamatu apturēt Latvijas karavīru dalību misijā Irākā

1 komentārs