Par Lietuvas prezidenta amatu cīnīsies Nausēda un Šimonīte

Pievienot komentāru
Par Lietuvas prezidenta amatu cīnīsies Nausēda un Šimonīte
SPUTNIK/ SCANPIX

Lietuvā svētdien notikušajās prezidenta vēlēšanās no deviņiem kandidātiem visvairāk balsu saņēmuši ekonomists Ģitans Nausēda un bijusī finanšu ministre Ingrīda Šimonīte, bet premjerministrs Sauļus Skvernelis ierindojies trešajā vietā.

Kā liecina Centrālās vēlēšanu komisijas publiskotie provizoriskie rezultāti, neatkarīgais kandidāts Nausēda ieguvis 31% balsu, opozīcijā esošās konservatīvās partijas “Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti” kandidāte, Seima deputāte Šimonīte – 29% balsu, bet abu valdošās koalīcijas partiju – Zemnieku un zaļo savienības un Sociāldemokrātu darba partijas – izvirzītais Skvernelis – 20% balsu.

Tā kā neviens kandidāts nav ieguvis vairāk par pusi balsu, 26. maijā notiks prezidenta vēlēšanu otrā kārta, kurā sacentīsies divi vislielāko balsu skaitu ieguvušie kandidāti – Nausēda un Šimonīte.

Latvijā abi kandidāti ir mazāk zināmi, tāpēc īsumā par tiem. 54 gadus veco Nausēdu, kas aptaujās gandrīz nemainīgi atradies reitingu tabulas augšgalā, Lietuvas sabiedrība līdz šim iepazinusi galvenokārt kā ekspertu, kas 10 gadu garumā televīzijas ziņu pārraidēs komentējis Lietuvas ekonomisko situāciju.

Politologu vērtējumā viņš tā arī turējies šā tēla rāmjos, necenšoties sevi parādīt kā politisko līderi un drīzāk solot būt atšķirīgu viedokļu samierinātājs un vienotājs. Arī pats sola strādāt iedzīvotāju interesēs.

Viņa oponente – 44 gadus vecā Šimonīte – pēc izglītības ir ekonomiste, kas sabiedrības uzticēšanos un simpātijas iemantojusi kā krīzes laika konservatīvo valdības finanšu ministre, lai gan viņa kritizēta arī par valdības stingrajiem taupības pasākumiem un lēmumu nevērsties pēc aizdevuma pie Starptautiskā valūtas fonda. Šimonīte bijusi arī Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētāja vietniece, bet 2016. gadā ievēlēta Seimā. Ārpolitikā Šimonīte iestājas par līdzšinējā kursa saglabāšanu, dziļāku integrāciju NATO un Eiropas Savienībā.

Tikmēr vēlēšanu rezultāti varētu nozīmēt, ka Lietuvā būs arī jauna valdība. Pašreizējais premjers Skvernelis paziņoja, ka atkāpsies no valdības vadītāja amata, ja neiekļūs prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā. Vienlaikus, gan Skvernelis neplāno pamest politiku.

Nausēda iepriekš bija teicis, ka Skvernelim piemīt saimnieciskam cilvēkam nepieciešamas īpašības un gadījumā, ja Nausēda tiktu ievēlēts par prezidentu, viņš ierosinātu Skvernelim palikt premjera amatā.