Par Lietuvas aizsardzības ministru atkal izplatīta viltus informācija

0 Komentāru
Par Lietuvas aizsardzības ministru atkal izplatīta viltus informācija
REUTERS/ SCANPIX

Uz vairākām Lietuvas prezidenta biroja, valdības un Seima elektroniskajām adresēm izplatīta viltus informācija par aizsardzības ministru Raimundu Karobli, kura vārds jau ne vienreiz izmantots uzmanības piesaistīšanai kiberuzbrukumos.

Lietuvas Nacionālais kiberdrošības centrs (NKSC) to vērtējis kā tipisku kiberuzbrukumu, aicinot nepārsūtīt šādu vēstuli tālāk un nevērt vaļā tajā uzrādītās saites.

Vēstules sūtītājs uzdevies par Aizsardzības ministrijas darbinieku un apgalvojis, ka ministrijā esot veikts audits, kurā atklājies, ka ministrs bruņojuma iepirkumu procesā saņēmis kukuli 586 000 ASV dolāru apmērā un vienā no Lietuvā strādājošajām bankām esot atrodami dokumenti, kas to apliecina.

NKSC sācis incidenta izmeklēšanu. Kā norādījis centra direktors Rītis Rainis, runa ir par tipisku kiberuzbrukumu, kas sarīkots, izmantojot sociālās inženierijas metodi, viltojot adresi, un piedāvājot saņēmējam maldinošu tekstu, kas izskatās ticams.

“Šis incidents vēlreiz apliecina, ka tehnoloģiju laikmetā mēs dzīvojam kiberkara apstākļos,” Aizsardzības ministrijas izplatītā paziņojumā norādījis Karoblis. “Pat nešaubos, ka uzbrukuma rīkotāju patiesais mērķis bija diskreditēt ne tikai mani kā politiķi, bet visu aizsardzības sistēmu, mazināt sabiedrības uzticēšanos un atbalstu Bruņotajiem spēkiem.”

Līdzīgs incidents pret Lietuvas aizsardzības ministru tika vērsts pagājušā gada janvārī, kad tika uzlauzts ziņu portāls “Tv3.lt” un no šā izdevuma žurnālistes adreses augstākajām Lietuvas amatpersonām izplatīta vēstule ar datorvīrusu, kurā bija apgalvots, ka aizsardzības ministrs uzmācies kādam žurnālistam un atzinies, ka esot gejs. Vēlāk noskaidrojās, ka kiberuzbrukums noticis no Sanktpēterburgas un tādu vēstuli saņēmušas arī citu mediju redakcijas, valsts iestādes un ārvalstu vēstniecības.

Pērn marta sākumā internetā krievu, ukraiņu un angļu valodā tika izplatīta viltus ziņa, kurā bija apgalvots, ka Lietuvas aizsardzības ministrs esot atzinis Krimu par Krievijas sastāvdaļu un vainojis Ukrainu, ka tā izmantojot Krimas situāciju, lai novērstu ASV uzmanību no Baltijas valstīm draudošajām briesmām. Bija norādīts, ka tādu viedokli, kas šokējis žurnālistus, Karoblis esot izteicis ASV un Lietuvas aizsardzības forumā, lai gan ministrs šai pasākumā nepiedalījās.

0 Komentāru