Ko britu mediji noklusē, bet raksta latvieši? Londonā anarhisti sarīkojuši plaša mēroga grautiņu

0 Komentāru
Ko britu mediji noklusē, bet raksta latvieši? Londonā anarhisti sarīkojuši plaša mēroga grautiņu
Foto: Ilze Kalve, speciāli Skaties.lv Londonā

Londonā kārtējo reizi ir sarīkots grautiņš, taču, spriežot pēc informācijas Lielbritānijas medijos, neizskatās, ka novembra sākumā būtu noticis kas īpašs. Taču – kā ir patiesībā? Vai nav tā, ka britu mediji patiesos protestu apmērus noklusē? Tikai un vienīgi Skaties.lv lasi reportāžu no Ugunskuru nakts svinībām, kas izvērtušās īstā haosā pašā Londonas centrā.

Ko 5. novembris un Ugunskuru nakts (Bonfire Night) nozīmē britiem

Daudzi Lielbritānijā dzīvojošie latvieši ir pārliecināti, ka Ugunskuru nakts ir kopā sanākšanas svētki ģimenei un draugiem ar iedzeršanu un uguņošanu. Patiesībā šo svētku vēsture ir daudz asiņaināka.

1605. gadā katoļu sazvērnieku grupa bija ieplānojusi uzspridzināt britu parlamenta ēku, lai nogalinātu karali Džeimsu I un viņa ministrus. Sprāgstvielu speciālists Gajs Fokss (Guy Fawkes) kopā ar atbalstītājiem pamanījās ienest parlamenta ēkas bēniņos 36 mucas ar šaujampulveri – pietiekami, lai uzlaistu gaisā milzīgo ēku un visu, kas atrodas puskilometra rādiusā. Taču kāds nosūtīja anonīmu vēstuli, un sazvērnieku plāni nāca gaismā. Agrā 5. novembra rītā Gajs Fokss tika pieķerts parlamenta bēniņos, arestēts un spīdzināts, lai uzzinātu līdzdalībnieku vārdus, kuri vēlāk tika sodīti ar nāvi. Gajs pamanījās izvairīties no nežēlīgā viduslaiku nāvessoda – ģenitāliju nogriešanas un vēdera uzšķēršanas – pirms soda izpildes nolecot no paaugstinājuma un laužot kaklu, taču ar to nebija gana, viņa ķermenis tika sarauts gabalos un izsūtīts uz visām četrām debespusēm par biedinājumu citiem. Pēc tam tika izdots rīkojums katru gadu pieminēt šo dienu, lai atgādinātu, ka karalis ir varenāks par pāvestu.

Mūsdienās briti zina, ka bijis kāds kungs vārdā Gajs Fokss, kurš plānojis nodedzināt vai uzspridzināt parlamentu, taču lielākoties ar to arī vēstures zināšanas beidzas. Svētku neatņemama sastāvdaļa ir dažādu lietu dedzināšana un salūts, arī gājieni. Daudzās vietās no salmiem vai lupatām tiek izveidota lelle, ko sauc par Gaju, to vairākas dienas pirms Ugunskuru nakts vadā apkārt vai nu ratiņos, vai nosēdina publiskā vietā un prasa pensu Gajam. Vēlāk lelli sadedzina ugunskurā.

Pēdējos gados 5. novembrī notiek demonstrācijas pret kapitālismu, ko sauc par Miljons masku maršu. Gājiena dalībnieki velk īpašas baltas Gaijo (Goijo) maskas, kas ir īpaši parocīgas gadījumos, ja ieplānotas lietas, kas ir konfliktā ar likumu.

Foto:

Londona un anarhistu protesti 5. novembrī

Tuvojoties parlamenta ēkas rajonam, 5. novembrī satiksme ir slēgta, ik pa brīdim garām pabrauc policijas automobiļi ar sirēnām, policisti ir gandrīz uz katra ielas stūra.

Uz jautājumu, kas noticis, tiek ieteikts izvairīties no došanās uz Bigbena rajonu, jo vairāku tūkstošu liels pūlis demolējot visu savā ceļā. Esot jau sadedzinātas vairākas policijas mašīnas, izsisti skatlogi.

Tiešu draudu garāmgājējiem neesot, demonstranti demolējot galvenokārt biznesus, bet neko nevarot zināt, daudzi neesot skaidrā. Kameru lai nevelkot ārā, tas varētu ļoti nepatikt.

Pie parlamenta ēkas pilns ar policijas “busiņiem” un policistiem, krustojumā cilvēki maskās, ar plakātiem un karogiem. Tuvāk pieejot, izrādās, ka tās ir atsevišķas nesaistītas demonstrantu grupas. Vairāki kungi izģērbušies līdz vidum, protestē pret augstajām enerģijas cenām, jo cilvēki nevarot atļauties apkuri. Ir ap deviņiem vakarā, ap +13 grādiem, tādēļ vīri sildās ar viskiju. Ilgi gan neizturēšot, drīz viņu biedri ģērbšoties nost un nomainīšot protestētājus. Tālāk draudīga paskata cilvēku grupa maskās izrādās pavisam normāli puiši pilnīgi skaidrā, speciāli braukuši uz Londonu piecas stundas ar auto no Anglijas ziemeļiem, lai piedalītos demonstrācijā. Protestē pret britu valdību un tās lēmumiem, tādēļ, runājot par Miljons masku maršu, nav visai apmierināti ar “tiem idiotiem, kuri piedzeras un tad visu pa ceļam demolē”. Tādi cilvēki degradējot demonstrācijas jēgu, tai jābūt miermīlīgai.

To pašu saka daudzi vakara gaitā satiktie demonstrācijas dalībnieki, apgalvojot, ka viņu demonstrācija ir miermīlīga, un viņi nevēlas būt atbildīgi par tiem, kuri rīko nekārtības.

Bez cilvēkiem maskās apkārt tenterē daudzi jaunieši ar iesāktām dzērienu pudelēm rokās, arī viņi cenšas piedalīties protestos, izkliedzot dažādus saukļus.

Par valdību viss skaidrs, bet ar Palestīnu bļāvējiem iet grūtāk, taču kaut kas tur nav labi, un ar to pietiek. Pēc brīža no blakus ielas parādās daļa demonstrantu ar megafonu, pūlis iekārtojas pretī parlamenta ēkai un pa kārtai megafonā bļauj visu, kas nu uz sirds sakrājies. Visu pieklājīgā attālumā vēro policistu simti.

Viena no aktīvistēm, kundze ratiņkrēslā ar tam piestiprinātu Anonymous karogu, uzzinot, ka viņu filmēs, lai rādītu televīzijā Latvijā, ļoti labprāt stāsta, kāpēc viņa ir šeit un par ko viņi cīnās. Ir ļoti sašutusi par to, ka britu mediji notiekošā apmērus slēpjot, neviens no televīzijām pie viņiem nenākot.

Spriežot pēc apkārtējo komentāriem, skaidrs, ka BBC vai ITV žurnālistiem klātos pavisam plāni jau parādīšanās brīdī, iespējams, tāpēc vēlāk Trafalgaras laukumā vienīgā redzētā profesionālā filmēšanas grupa pārvietojas tikai policistu apsardzībā.

Megafons atkal ir pie galvenā kreiso ekstrēmistu runasvīra, arī viņš labprāt piekrīt filmēšanai, sarīkojot visai oriģinālu publisku interviju, uzdodot jautājumus man. Vai Latvijas politiķi ir vairāk korumpēti par britu? Kad atbildu, ka noteikti, pūlis apkārt neapmierināti burkšķ, nākamais jautājums, vai es zinot, ka britu premjers ir…, tālāk seko ārkārtīgi sulīgi un ļoti rupji apzīmējumi, izkliegti parlamenta ēkas virzienā. Nē, to nu nezinu un negribu zināt, it sevišķi tik intīmas detaļas.

Apkārtējiem tas traki patīk, tad jānoskaidro, vai kāds negrib iet un nodedzināt “to māju”. To nu grib visi. Sajūta nav visai omulīga, skaidrs, ka uz policijas palīdzību varu necerēt.

Taču turpat dažus metrus tālāk stāv mani jaunie Anonymous draugi ar karogiem, māj, lai nofilmē viņus arī.

Pēkšņi aptuveni 50 policistu liela grupa ar policijas “busiem” aizmugurē sāk mūs ielenkt. Ierodas arī vairāki policisti uz zirgiem. Ik pa brīdim ir kāda lielāka grūstīšanās, uz ietves viens guļ un nekustās, otrā pusē ielai pie kāpnēm arī kājas rēgojas. Nav skaidrs, kas īsti notiek, taču policistu ķēdes tuvojas no abām pusēm.

Daži demonstranti paliek pa vidu, agresīvi vicinoties un bļaujot, daļa pakāpjas malā. Anarhistu runasvīrs ar megafonu cenšas savējos nomierināt, atgādinot, ka katram policistam zem drēbēm apakšā esot rozā apakšbikses ar mikimausiem.

Zinātāji mani apgaismo, ka tos, kuri palikšot policistu ielenkumā, arestēšot uz sešām stundām, tur nedodot ne ēst, ne dzert, ne laižot uz tualeti, tas esot mācībai. Vēlāk, uzjautājot ielas malā dežurējošajiem policistiem, izrādās, ka tā nu gan neesot, sešas stundas nevienu neturot, un nav jau nemaz kur to pūli visu likt.

Gribu atrast, kur tas nodedzinātais auto, bet neviens nezina. Dovninstrītas (britu Ministru kabineta) priekšā policisti izveidojuši nožogojumu, stāv ķēdē cieši viens pie otra un garlaikojas. Tur neviena dedzināt gribētāja nav, iela pavisam tukša. Žurnālists no finanšu laikraksta, ar kuru kopā drošības pēc esmu sarunājusi doties tālāk, neapmierināts velk ārā fotoaparātu – esot rakstošais žurnālists, ne fotogrāfs, taču neviena cita nebijis, ko ātrumā redakcijai aizsūtīt. Viņa draudzene, profesionāla fotogrāfe, šobrīd fotografējot bēgļus Grieķijā. Ejam tālāk, izrādās, ka lielākā jautrība ir Trafalgaras laukumā. Ielās cieši viens pie otra sadzīti policijas “busi” ar ieslēgtām bākugunīm, simtiem policistu bloķējuši demonstrantu pūļa virzīšanos, vismaz pēc bļaušanas izklausās, ka vienā no pienākošajām ielām pa tumsu viss notiek. Ik pa brīdim kaut kas sprāgst, nevar saprast, vai tur kāds laiž pirotehniku, vai šauj pa īstam.

Virs galvām lidinās policijas helikopters. Cilvēku tūkstošiem, taču liela daļa ir garāmgājēji, jo tuvākās metro stacijas slēgtas, sabiedriskais transports cauri centram nekursē, tādēļ nākas mājupceļu mērot kājām. Kā jau piektdienas vakarā, daudziem britiem ir pamatīgas problēmas ar līdzsvara noturēšanu.

Vēlāk nākamajā rīta BBC ziņo, ka nodedzināts viens policijas auto, trīs policisti ievainoti, arestēts ap 50 protestētāju, cietis arī viens zirgs.

Mediju ziņas skopas, visi izliekas, ka nekas īpašs nav noticis. Taču, spriežot pēc policista teiktā, šādi protesti pie parlamenta vēl nav pieredzēti, kas liek domāt, ka satiktajiem demonstrācijas dalībniekiem varētu būt taisnība, mediji gluži vienkārši cenšas sniegt pēc iespējas mazāk informācijas, lai demonstrācija neizvērstos nekontrolējamos grautiņos, jo ar valdību ir neapmierināti miljoni, it sevišķi tie, kuru pabalstus grasās samazināt.

0 Komentāru