Par Interpola jauno prezidentu varētu kļūt Krievijas ģenerālmajors

0 Komentāru
Par Interpola jauno prezidentu varētu kļūt Krievijas ģenerālmajors
AFP/SCAMPIX

Ārvalstu medijos izskan bažas, ka Krievija varētu iegūt kontroli pār starptautisko policijas organizāciju Interpolu. Dalībvalstīm šonedēļ jāizvēlas Interpola prezidents. Par galveno pretendentu uz šo amatu tiek uzskatīts Krievijas policijas ģenerālmajors. Kremļa kritiķi brīdina, ka tas daudzus cilvēkus varētu pakļaut politiskai vajāšanai.

Starptautiskās likumsargu sadarbības organizācijas Interpola pārstāvji no 192 valstīm šonedēļ pulcējas konferencē Apvienotajos Arābu Emirātos, lai ievēlētu sev jaunu priekšsēdētāju.

Tās līdzšinējo prezidentu – Ķīnas pārstāvi Menu Hunvei – pirms vairāk nekā mēneša aizturēja paša dzimtenes policisti aizdomās par korupciju. Tomēr, meklējot viņa pēcteci, organizācija iekūlusies jaunā skandālā. Lielbritānijas mediji ziņo, ka šim amatam nolūkots Krievijas policijas ģenerālmajors Aleksandrs Prokopčuks. Tas izraisījis asu kritiku, jo Kremlis mēdz izmantot tā sauktos “sarkanos brīdinājumus”, ar kuriem Interpols informē dalībvalstu policijas par starptautiski meklētām personām, lai vajātu savus politiskos pretiniekus.

Ar to personīgi saskāries, piemēram, britu pretkorupcijas aktīvists, korumpētu policistu nogalinātā Krievijas jurista Sergeja Magņitska kolēģis Bils Brauders. Viņu šāda Krievijas izdota sarkanā brīdinājuma dēļ savulaik aizturējusi Spānijas policija: “Manuprāt, nav nepiemērotāka kandidāta par šo kandidātu, un nav par Krieviju nepiemērotākas valsts, kurai uzticēt jebkādu vadības lomu Interpolā.”

Iespējamība, ka Interpolā varu pārņems Krievija raisījusi satraukumu ne tikai Lielbritānijas, bet arī Lietuvas parlamentā. Mūsu kaimiņvalsts pat pieļāvusi, ka tādā gadījumā no organizācijas varētu izstāties. Tikmēr Interpols cenšas mierināt, ka rūpīgi uzrauga sarkano brīdinājumu pamatotību.

“Pēdējos gados mēs esam turpinājuši nostiprināt sarkano brīdinājumu juridisko ietvaru. Esmu apsvēris izveidot īpašu darba grupu, lai būtu drošs, ka katrs pieprasījums, ko saņemam no dalībvalstīm, ir starptautiskas juristu komandas pārbaudīts,” norāda Interpola ģenerālsekretārs Jurgens Stoks.

Balsojums par jauno Interpola prezidentu ieplānots trešdien.

0 Komentāru