“Panamas dokumentu” skandāls liek atkāpties Islandes premjeram

Komentāri
“Panamas dokumentu” skandāls liek atkāpties Islandes premjeram
EPA/LETA

Ieskats pa atslēgas caurumu pelēkajā ofšoru pasaulē jau radījis domino efektu – no valdību krišanas līdz pat slavenu sportistu gatavībai tiesāties ar medijiem, kas ziņas izplatījuši. Runa ir par “Panamas dokumentu” noplūdi. Tajos atklājušies to politiķu un ietekmīgu cilvēku vārdi, kuri bagātības slēpuši nodokļu paradīzē. Sekas šim skandālam ir dramatiskas Islandes Ministru prezidentam Sigmunduram Gunnlaugsonam. 

No tikšanās ar savas frakcijas pārstāvjiem Islandes premjers otrdien, 5. aprīlī, izbrāzās strauji, uz preses jautājumiem neatbildot, vien sakot, ka iekšā “gājis jautri”. Drīz pēc tam arī tapa skaidrs, kāpēc – viņš tomēr piekritis atkāpties. To pieprasīja sašutušie Islandes iedzīvotāji, uzzinot, ka Gunnlaugsonam ar sievu ārzonās bijušas paslēptas bagātības. Atlūgumu uzrakstīt bijis spiests arī Čīles pretkorupcijas aģentūras vadītājs.

Taču pavisam pretēji rīkojies cits pieķertais premjers – Pakistānas valdības galva Navazs Šarifs. Viņš tos sauc par apmelojumiem, tāpēc izveidojis īpašu izmeklēšanas komisiju.

Navazs Šarifs:

Pieprasu, lai tie, kuri turpina šos apvainojumus, stājas šīs komisijas priekšā un tos pierāda!

Neko pretlikumīgu, pēc paša vārdiem, neesot darījis arī Ukrainas prezidents, kura vārds līdz ar vēl pavisam 12 valstu un valdību vadītājiem parādās nopludinātajos dokumentos. Porošenko gan skaidrojas, ka ārzonu izmantojis tam, lai tieši publiskotu, nevis slēptu savu mantu.

“Viss ir ļoti vienkārši. Parasti ofšorus izmanto, lai izvairītos no nodokļiem, bet manā gadījumā bija tieši pretēji. Kļūstot par prezidentu, visus savus biznesus pārvietoju uz lielāko investīciju banku pasaulē, lai tie kļūtu publiski caurskatāmi,” taisnojās Porošenko.

Panamā reģistrētā juristu firma Mossack Fonseca, no kuras dokumenti noplūduši, cenšas notikušo pavērst par joku, sakot, ka labprāt būtu bijuši juristi pasaules bagātajiem un varenajiem, vien Putinam ne. Taču šos cilvēkus pat nepazīstot.

Ceturtdien, 7. aprīlī, no šā saraksta taps zināmi arī Latvijas valstspiederīgie.

Foto

Video

Lasi vēl