Notikusi daudz apspriestā Kima Čenuna un Putina pirmā tikšanās

0 Komentāru
Notikusi daudz apspriestā Kima Čenuna un Putina pirmā tikšanās
AP/SCANPIX ()

Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns un Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien tikušies Krievijas Tālo Austrumu pilsētā Vladivostokā.

“Es esmu pārliecināts, ka jūsu vizīte šodien Krievijā palīdzēs mums labāk saprast, kā mēs varam atrisināt situāciju Korejas pussalā un ko Krievija var darīt pašreizējā pozitīvā procesa atbalstam,” pavēstīja Putins. “Divpusējo attiecību jomā mums ir daudz darāmā ekonomisko attiecību attīstīšanai.”

Kims pauda cerību, ka tikšanās ar Putinu palīdzēs attīstīt divpusējās attiecības un noregulēt situāciju Korejas pussalā.

Pēc sasveicināšanās ceremonijas abiem līderiem notika sarunas divatā, kas sākotnēji ieplānotās nepilnas stundas vietā ilga teju divas stundas.

“Mums tikko bija ļoti saturīga viedokļu apmaiņa par abpusējas intereses jautājumiem,” pēc divpusējām sarunām pavēstīja Kims.

Putins savukārt paziņoja, ka sarunas bijušas “diezgan detalizētas”. “Mēs apspriedām situāciju Korejas pussalā un apmainījāmies viedokļiem par to, kas būtu jādara situācijas uzlabošanai un kā to izdarīt,” sacīja Putins.

Neviens no līderiem neizklāstīja sīkāk sarunu saturu un vēlāk paredzētas plašākas abu pušu delegāciju sarunas. Šī ir Kima un Putina pirmā tikšanās.

Pēdējais Krievijas un Ziemeļkorejas samits notika 2011.gadā, kad pašreizējā Ziemeļkorejas līdera tēvs Kims Čenirs devās uz Sibīriju, lai tiktos ar Dmitriju Medvedevu, kas tobrīd ieņēma Krievijas prezidenta amatu.

Kims, kuram šī ir pirmā oficiālā vizīte Krievijā, ieradās Vladivostokā trešdienas pēcpusdienā ar vilcienu un viņu sagaidīja sarkanais paklājs un goda sardze.

Kims plāno uzturēties Vladivostokā līdz piektdienai un apmeklēt vairākus kultūras pasākumus, tostarp baleta izrādi un apskatīt pilsētas akvāriju, ziņo Krievijas mediji.

Putina un Kima samits noorganizēts pēc vairākkārtējiem Putina uzaicinājumiem apmeklēt Krieviju.

Kopš pagājušā gada marta Ziemeļkorejas līderis ir četras reizes ticies ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu, trīs reizes ar Dienvidkorejas prezidentu Munu Džēinu un divreiz ar ASV prezidentu Donaldu Trampu. Vienreiz Kims ticies arī ar Vjetnamas prezidentu.

Pēdējais samits ar Trampu izrādījās neveiksmīgs, un politologi pieļauj, ka Kims tagad meklēt plašāku starptautisku atbalstu savai nostājai attieksmē ar ASV.

Politologi pieļauj, ka Phenjana, vēršoties pie Maskavas, cenšas arī līdzsvarot Ķīnas ietekmi. Ķīna pēdējos gados ir kļuvusi par Ziemeļkorejas galveno sabiedroto un lielāko tirdzniecības partneri.

Maskava ir atbalstījusi domu par sankciju atvieglošanu Ziemeļkorejai, bet Vašingtona pārmetusi Maskavai, ka tā mēģina palīdzēt Phenjanai izvairīties no dažiem soda pasākumiem. Krievija šīs apsūdzības ir noliegusi.

Putina padomnieks ārlietās Jurijs Ušakovs sacīja, ka tikšanās laikā uzsvars tiks likts uz “politisko un diplomātisko risinājumu kodolproblēmai Korejas pussalā”.

0 Komentāru