Nolūkā panākt lielākas algas Lietuvā piekto nedēļu turpinās pedagogu streiks

Pievienot komentāru
Nolūkā panākt lielākas algas Lietuvā piekto nedēļu turpinās pedagogu streiks
AFP/SCANPIX

Lietuvā neapmierinātību ar zemajām algām pedagogi pauž masveida protesta akcijā. Jau piekto nedēļu kaimiņvalstī turpinās pedagogu streiks, kas kulmināciju sasniedza svētdien – Viļņas centrā pulcējās 6000 cilvēku.

Viņi, apliecinot solidaritāti, sadevās rokās un izveidoja dzīvu ķēdi, bet pēc tam pulcējās pie valdības nama. Lai gan izglītības ministre ir atlaista, nepiekāpīgāko skolotāju grupiņa jau gandrīz nedēļu nakšņo ministrijā.

Streiku novembra sākumā pieteica aptuveni 1500 skolotāju vairāk nekā 50 skolās. Viņi pieprasa mainīt kopš septembra ieviesto pedagogu darba apmaksas kārtību, palielināt algas un samazināt skolēnu skaitu klasē. Streikam pakāpeniski pievienojās vēl vairāk skolotāju, kam atbalstu pauž arī citas nozares. Aptuveni 50 arodbiedrības svētdien Viļņā sarīkoja masu akciju, kurā valsts sektorā strādājošie izveidoja cilvēku ķēdi no Izglītības ministrijas līdz Seimam, bet pēc tam pulcējās mītiņam pie valdības nama.

Politiķu centieni streikotājus nomierināt līdz šim gan cietuši neveiksmi. Pagājušonedēļ uz sarunām Izglītības ministrijā ieradās grupa skolotāju, kas, nepanākuši savu, nolēma ēku nepamest.

Lai gan premjers izglītības ministri pagājušonedēļ atlaida, pedagogi ministriju atsakās pamest un pauž bažas, ka tādējādi tiek mēģināts novilcināt sarunas. Viņi arī aicina atlikt otrdien plānoto nākamā gada budžeta pieņemšanu.

Valdība gan likusi saprast, ka visas pedagogu prasības izpildīt nav iespējams, jo tas izmaksātu gandrīz 300 miljonus eiro. Tikmēr prezidente Daļa Grībauskaite parlamentā iesniegusi likuma grozījumus pedagogu darba samaksas sistēmas uzlabošanai un cer, ka ar to pietiks, lai skolotāji atgrieztos savās darbavietās.