Noklusēti dati par patvēruma meklētāju noziegumiem – Nīderlandē atkāpties spiests migrācijas ministrs

3 komentāri
Noklusēti dati par patvēruma meklētāju noziegumiem – Nīderlandē atkāpties spiests migrācijas ministrs
AFP/SCANPIX

Nīderlandes migrācijas ministrs Marks Harberss otrdien atkāpās pēc parlamenta sašutuma par ziņojumu, kurā bija noklusēti dati par patvēruma meklētāju noziegumiem, un tas bija smags trieciens valdībai īsi pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām.

Harbersa aiziešana ir pastiprinājusi grūtības, ar kurām saskaras labēji centriskais premjerministrs Marks Rite, mēģinot pretoties pret imigrāciju noskaņoto populistu popularitātes pieaugumam pirms Nīderlandē ceturtdien gaidāmajām Eiroparlamenta vēlēšanām.

Harberss tika pieķerts datu noklusēšanā ziņojumā par patvēruma meklētāju Nīderlandē izdarīto noziegumu statistiku, ko viņš bija iesniedzis parlamentam.

Šajā ziņojumā tādi viegli likumpārkāpumi kā zādzība veikalā ir izdalīti atsevišķās kategorijās, bet tādi nopietni noziegumi kā seksuāls uzbrukums un slepkavība ir iekļauti kategorijā “pārējie”.

Laikraksta “De Telegraaf” ziņa par šādu datu noklusēšanu izraisīja sašutumu parlamenta deputātu vidū, un daži no viņiem jautāja, vai tas nav bijis tīšs mēģinājums sagrozīt šā ziņojuma uztveri.

Harberss otrdienas vakarā parlamenta debašu laikā paziņoja, ka ir iesniedzis atlūgumu. Viņš uzņēmās “pilnīgu atbildību” par to, ka nav korekti informējis parlamentu, bet sacīja, ka šāda rīcība “nebija apzināta”, ziņoja Nīderlandes mediji.

Rite uz to atbildēja, sakot, ka “respektē” Harbersa lēmumu atkāpties. Premjers tomēr tviterī paziņoja, ka ir “neiedomājami neapskaužami, ka ministru kabinetam jāatvadās no tik talantīga un uzticama liberāļa”.

Rites valdošā koalīcija jau pārcieta šoku pirms diviem mēnešiem, kad provinču vēlēšanās par lielāko partiju parlamenta augšpalātā Senātā kļuva “Forums par demokrātiju” – pret imigrāciju noskaņota populistu partija, kas atbalsta Nīderlandes izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Šī partija Eiroparlamenta vēlēšanās var sakaut Rites Liberālo partiju.

Nīderlande un Lielbritānija būs pirmās valstis, kur notiks Eiroparlamenta vēlēšanas, bet pārējās ES dalībvalstīs tās notiks nedēļas pēdējās trijās dienās. Ja “Forums par demokrātiju” tajās gūs panākumus, tie var ievadīt populistu panākumu lavīnu arī citās ES valstīs.