Nobela Miera prēmiju velta visiem nesadzirdētajiem bērniem pasaulē

0 Komentāru
Nobela Miera prēmiju velta visiem nesadzirdētajiem bērniem pasaulē
()

Pakistāniešu izglītības tiesību aktīviste Malala Jusafza veltījusi nule kā iegūto Nobela Miera prēmiju visiem nesadzirdētajiem bērniem pasaulē.
17 gadus vecā pusaudze, kas par prestižā apbalvojuma iegūšanu uzzināja ķīmijas stundas laikā skolā Birmingemā, norādīja, ka velta to viesiem bērniem, kuru balsis nav sadzirdētas.

Malala ieradās Lielbritānijā no Pakistānas, lai ārstētos slimnīcā pēc talibu kaujinieku uzbrukuma 2012.gada oktobrī. Viņa tika sašauta galvā. Malala ir līdz šim jaunākā prestižā apbalvojuma saņēmēja un pirmā no Pakistānas, kas saņēmusi šo prēmiju.

Viņa izpelnījās atzinību par savu cīņu vairāku gadu garumā par meiteņu tiesībām uz izglītību, tādējādi rādot piemēru tam, ka paši bērni var veikt ieguldījumu savas situācijas uzlabošanā.

Malala dala Nobela prēmiju ar Indijas bērnu tiesību aktīvistu Kailašu Satjarti, kurš ir vadījis miermīlīgus protestus un demonstrācijas, uzmanību pievēršot bērnu ekspluatācijai finansiālu ieguvumu dēļ. “Bērniem ir jāiet skolā, nevis jāpakļauj viņi finansiālai ekspluatācijai,” norādīja Nobela komiteja.

“Konkrēti, konfliktu plosītos apvidos pārkāpumi pret bērniem noved pie vardarbības no paaudzes paaudzē,” paziņoja komiteja.

Malala preses konferencē, kas tika sasaukt pēc mācību stundu beigām, pajokoja, ka Nobela prēmijas saņemšana gan nepalīdzēs viņai gaidāmajos eksāmenos. Bet meitene norādīja, ka tagad jūtas “daudz spēcīgāka un daudz drosmīgāka, jo šī balva nav tikai metāla gabals, ko nēsāt vai turēt savā istabā”.

“Tas ir iedrošinājums man doties tālāk,” norādīja jaunā laureāte.

Malala sacīja, ka ir jau runājusi ar Satjarti, lai apspriestos, kā viņi varētu sadarboties un mazināt spriedzi starp abām valstīm. Viņa aicināja Indijas premjerministru Narendru Modi un Pakistānas premjerministru Navazu Šarifu decembrī apmeklēt Nobela Miera prēmijas pasniegšanas ceremoniju.

Malalu ar iegūto apbalvojumu apsveicis ASV prezidents Baraks Obama, bijušais Lielbritānijas premjerministrs Gordons Brauns, kurš ir ANO īpašais sūtnis izglītības jautājumos, un citas ietekmīgas personas.
0 Komentāru