No Gazas joslas Izraēlas virzienā raidītas 600 raķetes

Pievienot komentāru
No Gazas joslas Izraēlas virzienā raidītas 600 raķetes
REUTERS/SCANPIX

Nedēļas nogalē saasinājies konflikts starp radikālo islāmistu grupējumu “Hamas” un Izraēlas drošības spēkiem. “Hamas” kaujinieki Izraēlas teritorijā no Gazas joslas raidījuši jau vairāk nekā 600 raķešu, nonāvējot trīs un ievainojot vēl vairākus cilvēkus. Izraēlas bruņotie spēki veikuši atbildes triecienus.

Aizvadītajā nedēļas nogalē Izraēlas Dienvidos, īpaši – reģionos netālu no Gazas joslas, pastāvīgi skan raķešu sirēnas. Nepārtraukta raķešu uguns tiek vērsta uz ebreju kopienām – vairākiem tūkstošiem cilvēku nākas meklēt glābiņu bumbu patvertnēs.

Izraēlas pretraķešu aizsardzības sistēma apturējusi lielu daļu raķešu gaisā, tomēr daudzas sasniegušas mērķus uz zemes.

Raķešu atlūzas trāpījušas arī kādai slimnīcas ēkai, tāpat tās atrastas netālu no bērnudārza. Daudzas mājas Izraēlā ir cietušas vai sagrautas. Aptaujātie iedzīvotāji uzsver, ka uzticas drošības spēkiem.

Cietuši vairāki cilvēki, vismaz trīs nonāvēti. Viens no tiem bija 60 gadus vecais Moše Agadi, kurš nav paspējis nokļūt patvērumā. Viņu savā uzrunā pieminēja arī Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu, solot iespaidīgu atbildi Hamas grupējumam.

”Sūtu līdzjūtību Moše Agadi ģimenei un vēlu atlabšanu ievainotajiem. Izraēlas Aizsardzības armija turpina apšaudīt teroristu mērķus Gazas joslā un paplašināt karavīru skaitu ap to. “Hamas” ir atbildīgs par notiekošo un maksās augstu cenu.”

Izraēla jau veikusi uzlidojumus 260 mērķiem, ko kontrolē grupējumi “Hamas” un Islāma džihāds. Pēc Izraēlas triecieniem bojā gājuši vismaz septiņi cilvēki, vairāki no tiem – “Hamas” locekļi.

Jaunākā konflikta eskalācija seko pēc apšaudēm piektdien. Izraēla paziņoja, ka vardarbīgu protestu laikā no Gazas joslas raidītie šāvieni savainojuši valsts karavīrus, tādēļ Izraēla veikusi atbildes uzlidojumu “Hamas” bāzei. Pēc tam jau sekoja nedēļas nogalē islāmistu raidītās raķetes iedzīvotāju kopienām Izraēlas dienvidos un drošības spēku atbildes reakcija.

Iepriekš martā no Gazas joslas jau tika izšautas vairākas raķetes, sagraujot māju netālu no Telavivas. Šī ir pirmā Gazas kaujinieku sarīkotā raķešu apšaude Izraēlā ar cilvēku upuriem kopš 2014. gada. Kopš 2008. gada starp “Hamas” un Izraēlu notikuši trīs kari.