No ASV prezidenta amata kandidātiem Latvijā lielāks atbalsts Džo Baidenam

12 komentāri

No ASV prezidenta amata kandidātiem Latvijā lielāks atbalsts Džo Baidenam, vēsta TV3 Ziņas.

Lai arī latvieši ASV prezidenta vēlēšanās balsot nevar, līdzīgi kā citviet pasaulē, arī Latvijā maz ir tādu, kuri pilnīgi nejustu līdzi vai nu Džo Baidenam, vai Trampam.

Aptaujas rāda, ka Trampa starptautiskais reitings ir izteikti negatīvs. Aptauja, ko pirms gada veica 33 valstīs, aptaujājot nepilnus 40 000 cilvēku, rāda, ka Trampam uzticas 29%, bet divreiz vairāk neuzticas. Mazliet labāks starptautiskais reitings ir pat Vladimiram Putinam.

Taču tāpat kā Amerikā, arī Eiropā par Trampu viedokļi ir dažādi. Viņam ir daudz atbalstītāju starp tiem cilvēkiem, kuri balso par izteikti labējiem, nacionāli konservatīviem politiskajiem spēkiem.

Nav jau visiem jābūt vienisprātis. Politisko uzskatu atšķirības ir dabiska lieta gan Latvijā, gan ASV. Taču jautājums – kurā mirklī viedokļu atšķirības kļūst tik dziļas, ka sāk paralizēt valsti un saindē sabiedrību.

Dati par Ameriku, iespējams, norāda uz kaut ko līdzīgu pilsoņu karam pilsoņu prātos. Ja 1994. demokrātu un republikāņu partiju atbalstītāji par lielāko daļu jautājumu domāja līdzīgi un varēja sēdēt pie viena galda un sarunāties, tad analogā pētījumā 2017. gadā kopīgu uzskatu kļuvis daudz mazāk. No tā pat izriet, ka republikāņiem un demokrātiem riebjas sēdēt pie viena galda. Lai sarunātos no šāda atstatuma, viņi kliedz viens uz otru.

Pilsoņu kara pazīmes amerikāņu prātos redzamas arī tā saucamajos informatīvajos burbuļos, kuros katra puse dzīvo. Vēl kāds pētījums rāda, ka Baidena balsotāju vairākums neuzticas republikāņu vidū populārākajam televīzijas kanālam “Fox News”. Un, gluži kā spoguļattēlā, Trampa balsotāju vairākums neuzticas demokrātu vidū populārākajam televīzijas kanālam CNN.

Nupat “Reuters” aptauja rādīja, ka 43% Baidena atbalstītāju neakceptēs Trampa uzvaru. Un līdzīgs īpatsvars – 41% – Trampa atbalstītāju saka, ka viņi neakceptēs Baidena uzvaru. Daļa no viņiem saka, ka izies ielās, ja viņu kandidāts neuzvarēs.

Jāsaka, pabriesmīgi dati, kas liecina par polarizāciju un sabiedrības sašķeltību. Daži saka, – šis ir tas, kā var nomirt demokrātija. Cerams, ka tik traki nebūs.

Taču – varbūt, uz to skatoties, mums nav jāstrīdas, kurai amerikāņu pusei ir taisnība, bet vairāk jāpiedomā, kā neimportēt tik smagas polarizācijas bacili. Ir svarīgi, lai “sabiedrība” nepārtop karojošās ciltīs, kuras vispār nevēlas vairs būt kopā.

Lasi vēl: ASV prezidenta vēlēšanu iepriekšējā balsošanā nobalsojuši jau vairāk nekā 70 miljoni amerikāņu

12 komentāri