Nīderlande un Austrālija vēlas pie atbildības saukt Krieviju par Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Austrumukrainā

2 komentāri
Nīderlande un Austrālija vēlas pie atbildības saukt Krieviju par Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Austrumukrainā
Foto: EPA / LETA

Nīderlande un Austrālija paziņojušas, ka uzskata Krievijas valsti par atbildīgu Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanā virs Ukrainas, un apsver lietas iesniegšanu kādai starptautiskai tiesai vai organizācijai.

Ceturtdien starptautiska izmeklētāju komanda nāca klajā ar slēdzienu, ka lidmašīna “MH-17” pirms četriem gadiem tika notriekta ar zenītartilērijas iekārtu “BUK”, kas Ukrainā tika ievesta no Krievijas. Notriektajā Malaizijas lidmašīnā atradās 298 cilvēki, no kuriem liela daļa bija Nīderlandes un Austrālijas pilsoņi. Tāpēc šīs abas valstis nolēmušas par notikušo Krieviju saukt pie atbildības.

“Mēs secinām, ka Krievija bija tieši saistīta ar lidmašīnas notriekšanu. Mēs pieprasām atbildes. Kāpēc Krievijas armijai piederošs militārais ierocis, “BUK” raķete, tika nogādāts Austrumukrainā, kuru kontrolē Krievijas atbalstītie kaujinieki, ar to notriekta lidmašīna un tad ierocis pārvests atpakaļ, atstājot notikuma vietu un pēc tam vēl kavējot izmeklēšanu?” vaicā Austrālijas ārlietu ministre Džūlija Bišopa.

Nīderlandes valdības pārstāvji norādījuši: ja kādas valsts pilsoņi pārkāpj starptautiskās tiesības, iestājas šīs valsts atbildība. Arī Eiropas Savienība un NATO aicinājušas Maskavu uzņemties atbildību par katastrofu. Krievija gan savu vainu noliedz un turpina apgalvot, ka šāds ierocis nekad nav šķērsojis Krievijas un Ukrainas robežu.