Nīderlande samazina atbildību pret Srebrenicas upuriem

Pievienot komentāru
Nīderlande samazina atbildību pret Srebrenicas upuriem
AFP/SCANPIX

Nīderlande ir tikai “ļoti ierobežoti atbildīga” par 350 musulmaņu nāvi, kurus 1995. gadā pilsoņkara laikā Srebrenicā noslepkavoja Bosnijas serbu karavīri – tā piektdien lēmusi Nīderlandes Augstākā tiesa.

Līdz ar to Augstākā tiesa samazinājusi iepriekš zemākās instances noteikto kompensāciju apjomu no 30% līdz 10%, kuru Nīderlandes valdībai nāktos izmaksāt 350 nogalināto musulmaņu vīriešu tuviniekiem. Tas viņos izraisījis sašutumu, šādu tiesas lēmumu saucot par klaju ņirgāšanos.

“Šis spriedums ir apkaunojums, apkaunojums tiem cilvēkiem, kuri ir zaudējuši tuviniekus šajā briesmīgajā slaktiņā. Tas ir apkaunojums visai pasaulei. Paskatieties uz kapiem, kādi 10%, tas bija 100% genocīds, un mēs neesam neaizsargāti,” uzskata Zahira, kura Srebrenicas slaktiņā zaudēja vīru un divus dēlus.

“Ko viņiem nozīmē 10% atbildības? Šeit dzīvoja ap 40 000 mūsu cilvēku, 8000 tika nežēlīgi nogalināti. Tagad holandieši ir atbildīgi par 300? Kur tad ir pārējie?” retoriski jautā Asims, kurš Srebrenicas slaktiņā zaudēja divus brāļus.

1995. gada 13. jūlijā Bosnijas serbu spēki pārvarēja viegli bruņotos ANO miera uzturētājus no Nīderlandes, kuri nespēja glābt daudzos bēgļus, kas bija ieradušies viņu bāzē, kurai vajadzēja kalpot kā ANO drošības zonai.

Noslepkavoto radinieku grupa, kas pazīstama kā Srebrenicas mātes tiesā centās panākt, lai Nīderlandes valdība būtu atbildīga par viņu ģimenes locekļu nāvi Eiropas sliktākajā slaktiņā kopš Otrā pasaules kara.

Kopumā Nīderlandes tiesu spriedumi šajā lietā ir tikuši atzīti par starptautiski nozīmīgiem, jo tie rada precedentu, ka valdības var saukt pie atbildības, ja to sūtītie miera uzturētāji nespēj aizsargāt civiliedzīvotājus bruņotu konfliktu laikā.

1995. gada Srebrenicas slaktiņā, kas tiek uzskatīts par smagāko Eiropā pastrādāto kara noziegumu kopš Otrā pasaules kara, tika nogalināti aptuveni 8000 musulmaņu vīriešu un zēnu.

ANO Starptautiskais kriminālnoziegumu tribunāls to atzina par genocīdu.