Nīderlande pieprasa Krievijai liecības par Malaizijas lidmašīnas notriekšanu

0 Komentāru
Nīderlande pieprasa Krievijai liecības par Malaizijas lidmašīnas notriekšanu
FOTO: LETA

Nīderlandes izmeklētāji lūguši Krieviju sniegt liecības Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanas lietā, arī par kāda Ukrainas reaktīvā iznīcinātāja aktivitātēm, kas atbilstoši Maskavas apsūdzībām esot izraisījis aviokatastrofu, otrdien pavēstīja prokurori.

“Mēs atrodamies procesā, kontaktējoties ar Krievijas varasiestādēm, lai varētu pārliecināties, vai viņiem ir informācija, kas būtu svarīga šajā kriminālizmeklēšanā,” sacīja Vims de Breins.

Nīderlandes prokurori vēlas no Krievijas šajā lietā saņemt informāciju, arī radaru datus, kas atbilstoši Maskavas apgalvojumiem pierāda, ka Malaizijas lidmašīnas nogāšanās brīdī tās tuvumā esot atradies Ukrainas iznīcinātājs, intervijā, kas pirmdien publicēta žurnālā Der Spiegel, sacīja Nīderlandes izmeklētājs Freds Vesterbeke.

Rietumi un Kijeva iepriekš pauduši pārliecību, ka Malaizijas lidmašīnu notriekuši promaskaviskie kaujinieki, raķeti raidot no zenītartilērijas kompleksa Buk, kuru tiem piegādājusi Maskava.

Nīderlandes ministru kabinets norādījis, ka lidmašīna tika notriekta vai nu no zemes, vai gaisa.

“Izmeklēšanas komisija primāri izskata scenāriju par triecienu, kas raidīts no zemes, un tikai tad par triecienu, kas raidīts no gaisa,” teikts parlamentam adresētajā trīs ministru vēstulē.

“Ir kārdinoši izteikt pieņēmumus, kā katastrofa notika, bet Nīderlandes valdība to nepavisam nedarīs. Mums ir jāgaida galīgais ziņojums”, kas varētu tikt pabeigts līdz 2015. gada vidum, norādīja ministri.

Nīderlandes izmeklētāju provizoriskajā ziņojumā tika teikts, ka lidmašīnai trāpījuši daudzi “augstas enerģijas” objekti. Tomēr šajā dokumentā nevienai no pusēm vaina par katastrofu netika uzvelta.

Kā 19. oktobrī vēstīja Der Spiegel, Vācijas Federālā izlūkdienesta (BND) prezidents Gerhards Šindlers vēl 8.oktobrī esot informējis Bundestāga parlamentārās kontroles komisiju, ka atbilstoši izlūkdienesta rīcībā esošajām liecībām Malaizijas pasažieru lidmašīnu virs Austrumukrainas 17. jūlijā ir notriekuši “prokrieviskie separātisti”, izmantojot kādā Ukrainas armijas kara daļā nolaupītu raķešu iekārtu Buk.

Versiju, ka lidmašīnas notriekšanā būtu izmantota Ukrainas armijai nolaupīta zenītraķešu iekārta, oficiālā Kijeva noraidījusi.

Uzreiz pēc lidmašīnas notriekšanas Rietumu medijos izskanēja arī versijas, ka liktenīgo raķeti izšāvuši Krievijas karavīri, kas atradušies Ukrainas teritorijā vai arī Krievijas teritorijā līdzās Ukrainas robežai.

Atbilstoši citai versijai raķeti no Krievijas piegādātās iekārtas izšāvuši promaskaviskie kaujinieki. Viņi, iespējams, kļūmīgi uzskatījuši, ka notriec Ukrainas armijas transporta lidmašīnu.

17. jūlijā virs promaskavisko kaujinieku kontrolētās Austrumukrainas daļas tika notriekta reisa Amsterdama-Kualalumpura lidmašīna. Dzīvību zaudēja visi 298 cilvēki, kas atradās lidmašīnā. Viņu vidū bija 193 Nīderlandes pilsoņi.

0 Komentāru