Neziņa ar “Brexit” liek latviešiem Lielbritānijā kārtot britu pasi

4 komentāri
Neziņa ar “Brexit” liek latviešiem Lielbritānijā kārtot britu pasi
Londonas iedzīvotāja Karīna Birzniece. Foto: Uldis Āboliņš, LNT Ziņas

Tieši 23. jūnijā pirms diviem gadiem Lielbritānijas iedzīvotāji pārsteidza pasauli, referendumā nolemjot izstāties no Eiropas Savienības. Līdz pat šim brīdim starp Londonu un Briseli nav noslēgta vienošanās par tālākajām attiecībām – tāpēc Lielbritānijā dzīvojošie Latvijas pilsoņi šo neskaidrību pamazām sāk risināt saviem spēkiem.

Lai vai kurā britu iestādē jautātu vai laikrakstus lasītu, mēs vēl neuzzināsim, kāda būs post-Brexit jaunā imigrācijas politika, kādi liegumi, ierobežojumi.

Vislabākā situācijā būs tie, kas paspēs iebraukt līdz 2020. gada 31. decembrim – pirms vēl pilnībā nav noslēdzies “Brexit” process. Lai turpinātu legāli dzīvot, strādāt, drīkstētu saņemt pabalstus un visus sabiedriskos pakalpojumus, tostarp – bezmaksas veselības aprūpi, pilnīgi visiem Eiropas Savienības pilsoņiem no šī gada rudens būs jāsāk obligāti reģistrēties jaunā sistēmā un jāiegūst pastāvīgais statuss. Britu valdība šonedēļ paziņoja – pastāvīgā statusa pieteikšana izmaksās pieaugušajiem 65 mārciņas, bet bērniem – 32 ar pus mārciņas.

Inese Kuplā
Latvijas-Lielbritānijas dubultpilsone

Lai arī britu valdība sola, ka visi tie, kuri ieradušies Lielbritānijā pašlaik un līdz pārejas perioda beigām, viņiem nebūs problēmas ar palikšanu šeit, tomēr mēs nevaram zināt, kas vēl var notikt līdz nākamajam gadam, un tā britu pase ļauj mierīgi gulēt naktīs.

Latvijas-Lielbritānijas dubultpilsone Inese Kuplā. Foto: Uldis Āboliņš, LNT Ziņas

Londonas viesnīcā strādājošā Inese Kuplā tikko naturalizējusies britu pilsonībā un ieguvusi Lielbritānijas pasi. “Ja tev ir pase, tad galva vairāk ne par ko nesāp un tev nav šaubu, ka tev būs jāatstāj šī valsts, jo būsi pilsonis.”

Inesei pirms gada vēl nebija britu pase, bet gan rezidenta karte – dokuments, kas apliecina, ka Lielbritānijā nodzīvoti vismaz 5 gadi. Taču, politiskajam haosam ap “Brexit” turpinot pieaugt, Inese sev gribēja maksimālo drošības spilvenu.

Inese Kuplā
Latvijas-Lielbritānijas dubultpilsone

Tas, ka man ir britu pilsonība, pase, garantē to, ka es varu šajā valstī justies stabili, man nav jābaidās par to, ka kāds man var likt pārreģistrēt kādus dokumentus, jo, principā, valstī šobrīd ir krīze.

Naturalizēšanās Lielbritānijas pilsonībā Inesei izmaksāja 1740 mārciņas – tajā skaitā, angļu valodas kursi, angļu valodas un vēstures eksāmeni, pārbaudes darbs par dzīvi Lielbritānijā, dokumentu pārbaude, biometrisko datu iesniegšana.

“Ja angļu ierēdnis paņem rokā tavu pasi un redz, ka esi pilsonis, daudzas lietas iet cauri bez aizķeršanās,” uzsver Inese.

Karīna Birzniece
Londonas iedzīvotāja

Tas, ka bērnam ir britu pilsonība un ir brits, būs viņam pašam vieglāk.

Londonas iedzīvotāja Karīna Birzniece. Foto: Uldis Āboliņš, LNT Ziņas

Londonā dzīvojošās Karīnas Birznieces dēls Tomass dzimis Anglijā. Viņa tēvs ir polis, kurš nevēlas dzīvot Latvijā, bet Karīna negrib pārcelties uz Poliju, tāpēc ģimene kā vidusceļu izvēlējusies nostabilizēties Lielbritānijā. Bijis tikai loģiski bērnu pieteikt britu pilsonībā, lai gan viņam ir arī Latvijas pase.

Līdzās Latvijas pasei nolikt blakus vēl britu pasi vēlas pati Karīna. Tagad tikai lūkojās pēc brīvāka brīža apgūt Apvienotās Karalistes vēsturi, jo angļu valoda Karīnai jau ir izcila – viņa strādā vienā no Londonas lidostas gaisa satiksmes vadības centriem.

 

Karīnas Birzniece
Londonas iedzīvotāja

Man drošāk būs, ja es pati nokārtošu to pasi sev kā britu pilsone. Nav tādas drošības, ja kaut kas notiek, tad viņu var arī atstāt šeit, jo viņš ir britu pilsonis, bet mani izraidīt ārā. Ir te tādi gadījumi arī bijuši.

Latvijas vēstniecībā Londonā LNT Ziņām stāsta – ja līdz referendumam par “Brexit” daļa latviešu ģimenes pieteica jaundzimušos bērnus tikai britu pilsonībā, tad tagad – līdz ar izstāšanos, kad britu pase bērnam samazinās dažādas brīvības Eiropas Savienībās, aktīvi notiek mazuļu reģistrēšana arī Latvijas pilsonībā.

Tikmēr latviešu emigrantu konsultante Anglijā iesaka cilvēkiem, kuri plāno atgriezties Latvijā, tomēr vēl pirms remigrēšanas nesadedzināt visus tiltus ar Lielbritāniju.

Anita Behmane
latviešu konsultante Anglijas pilsētā Bostonā

Cilvēki, kuri vēlas braukt projām šobrīd, es ieteiktu nokārto vēl veco rezidences karti, kamēr vēl nav pieejama jaunā. Tas dod šo iespēju pēc tam atgriezties.

Proti, ja Eiropas Savienības pilsonis Lielbritānijā ir ieguvis līdzšinējo rezidenta karti, tad bez problēmām un bez maksas varēs iegūt arī jauno – pastāvīgo statusu – kā garantu legālai dzīvei pēc “Brexit”.

4 komentāri