Nežēlīgi. Par islāma kritizēšanu Saūda Arābijā blogeris saņem pletnes sitienus; Eiropā – prestižu balvu

Pievienot komentāru
Nežēlīgi. Par islāma kritizēšanu Saūda Arābijā blogeris saņem pletnes sitienus; Eiropā – prestižu balvu
Foto: AP/REUTERS/SCANPIX

Saūda Arābijas blogeris Raifs Baidāvi (Raif Badawi) trešdien, 16. decembrī, saņem Eiropas Parlamenta piešķirto Saharova balvu par domas brīvību, kas ir prestižs apbalvojums, ar kuru Eiropa atbalsta cilvēktiesības. Tiesa gan, balvu klātienē saņem viņa sieva Ensafa Haidāra, jo pats emuārists un rakstnieks patlaban atrodas cietumā Saūda Arābijā. 

Blogera, emuārista un rakstnieka Baidāvi stāsts ir ļoti skaudrs un nežēlīgs – viņš Saūda Arābijā izveidoja tīmekļa diskusiju vietni, kurā tika kritizēta reliģija un politika. Līdz ar to Baidāvi konservatīvajā islāma valstī tika apsūdzēts ticības zaimošanā. Vīrietim, kuram ir sieva, kas tagad aktīvi cīnās par viņa atbrīvošanu, un trīs bērni, tika piespriesti desmit gadi cietumā, naudas sods, kā arī miesas sods – 1000 pletnes sitieni, no kuriem viņš šā gada janvārī izcieta jau 50. Viņa sieva un trīs bērni pēc nāves draudu saņemšanas aizbēguši uz Kanādu.

Patlaban vīrietis ir gan fiziski, gan morāli sagrauts, žurnālistiem atzina viņa sieva Ensafa Haidāra. Pirms pāris dienām Baidāvi pieteica bada streiku. Līdz šim viņa tuvinieku un arī Rietumvalstu vadītāju lūgumi atbrīvot vīrieti nav nesuši panākumus.

Vīrieša veselības stāvoklis ir pasliktinājies, sevišķi pēc izciestajiem 50 pletnes sitieniem. Turpmākās miesassoda kārtas pēc starptautiska nosodījuma un Baidāvi sliktā veselības stāvokļa dēļ tika atliktas. Tikmēr blogera sieva nav zaudējusi cerības, ka viņas vīrs tiks atbrīvots un ka Saūda Arābijā būs lielāka vārda brīvība.

Sieva turpina cīņu par blogera atbrīvošanu

“Es esmu pārliecināta, ka katrs cilvēks var dzīvot tā, kā vēlas. Katram ir tiesības dzīvot tā, kā vēlas. Katram ir jārespektē likums, kaimiņi – mēs tam vienmēr esam piekrituši. Es satiku viņu 2001. gadā – mēs nākam no dažādiem reģioniem, un mūsu tradīcijas ir dažādas, mūsu laulība nav bijusi viegla, es turpinu šo cīņu,” pauda Haidāra.

Cietums, kurā blogeris atradās līdz šim, bija “netīrs un ar ļoti sliktu ēdienu”. Patlaban vīrietis ir pārcelts uz citu cietumu Saūda Arābijā, un nav zināms, kādos apstākļos viņš izcieš sodu tagad.

Rakstnieka sieva pauž, ka Baidāvi jūtas ļoti pagodināts, ka tieši viņam piešķirta šī balva, un, “ja viņš būtu šeit, Strasbūrā, un zinātu, cik draudzīga ir uzņemšana šeit, tas noteikti dotu viņam spēku”. Jāpiebilst, – kopš vīrieti Saūda Arābijas varasiestādes pārcēlušas uz citu cietumu, sievietei nav izdevies sazināties ar savu vīru.

Tiek cerēts, ka balvas piešķiršana mudinās Saūda Arābijas varasiestādēm apžēlot blogeri un laist viņu brīvībā.

Foto – protesti par blogera atbrīvošanu no cietuma Saūda Arābijā:

Uzziņai – Saharova balvu piešķir cilvēktiesību cīnītājiem

Saharova balva par domas brīvību ir viens no veidiem, kā Eiropas Parlaments atbalsta cilvēktiesības. Šo apbalvojumu izveidoja 1988. gadā, un tagad balva tiek piešķirta par izcilu ieguldījumu cīņā par cilvēktiesību ievērošanu visā pasaulē, pievēršot uzmanību cilvēktiesību pārkāpumiem un sniedzot atbalstu balvas saņēmējiem un viņu darbībai.

Foto

Video

Sieviete no Saūda Arābijas: Sievietes nav vienlīdzīgas ne jau likumu, bet sabiedrības domāšanas dēļ