“Neviens negaidīja tādu vardarbību.” Aktīviste stāsta par notiekošo Baltkrievijā

10 komentāri
“Neviens negaidīja tādu vardarbību.” Aktīviste stāsta par notiekošo Baltkrievijā
AFP / SCANPIX

Kāda ir gaisotne Minskā, TV3 Ziņas vaicāja latviešu režisoram Uldim Cipstam, kā arī cilvēktiesību juristei un aktīvistei Tatjanai Stru-Žeuskajai.

Latviešu režisors jau kopš marta atrodas Baltkrievijas galvaspilsētā, kur filmē seriālu vienam no Krievijas televīzijas kanāliem.

Lasi vēl – Spriedze Baltkrievijā: opozīcija apsūdz Lukašenko vēlēšanu nozagšanā

Pret Lukašenko vērstie protesti Minskā ir labi redzami arī no režisora dzīvokļa logiem. Viņš tos ir safilmējis, bet atsūtīt video nespēj, jo Baltkrievijā varasiestādes atslēgušas internetu. Tāpat protestu dēļ režisoram ir jāpaspēj tik mājās līdz pulksten astoņiem vakarā, jo pēc tam viss esot bloķēts.

“Pretestība no policijas puses ir stipri vardarbīga. Ar mašīnu ir sabraukts, viens cilvēks beigts. Par to mediji nerunā. Viņi var iegūt pārmaiņas tikai tad, ja armija un policija nostājas viņu pusē. Tas nenotiek, kamēr nav tiešām lieli upuri, ko ne mēs, ne viņi negrib. Baltkrievijā nestrādā neviens saziņas līdzeklis, izņemot telefonus un īsziņas. Nestrādā ne “Skype”, ne “Telegram”, ne jebkāda veida “mesindžeri”, “čati”. Neatveras ne “Google”, ne “Google” e-pasts, ne “Facebook”. Vienīgās lapas, kas internetā strādā, ir oficiālie baltkrievu mediji un KGB lapa,” par apstākļiem stāsta režisors.

“Cilvēki saka, ka pie Minskas robežām ir ļoti daudz armijas vienību. Ārpus Minskas ir bijusi daudz nopietnāka pretestība nekā pašā Minskā. Ņemot vērā, ka baltkrieviem ir svarīgi nedabūt papildu sankcijas, ir jānospēlē, ka tiek ievērotas cilvēktiesības. Tad tajās vietās, kas ir tālāk no žurnālistiem, tā valsts reakcija ir daudz agresīvāka,” norāda Cipsts.

Tikmēr Baltkrievijas cilvēktiesību juriste un aktīviste Tatjana Stru-Žeuskaja stāsta TV3 Ziņām – lai arī iedzīvotāji paredzēja oficiālās varas pretestību, vardarbība pret protestētājiem esot nesamērīgi liela: ”Nekad iepriekš Baltkrievijā mēs neesam redzējuši tādu vardarbību kā tagad. Nojautām, ka pret protestētājiem vērsīsies, bet tas, ka armiju un specvienība izrādīs brutālo spēku, bija psiholoģiski traumatiski. Tādu augstu vardarbības līmeni pret cilvēkiem, kas protestē pret negodīgām vēlēšanām, neviens negaidīja.”

“Tagad vara izvērš frontes otro līniju – apcietina neatkarīgos žurnālistus, cilvēktiesību aktīvistus un nevalstisko organizāciju pārstāvjus, kas publiski izsakās par notiekošo. Internetu atslēdza visā Baltkrievijā ne tikai tāpēc, lai cilvēki nespētu organizēties protestiem, bet arī lai neatkarīgie vēlēšanu novērotāji un “Exit poll” datu vācēji nespētu no visas valsts apkopto reālo situāciju un vēlēšanu pārkāpumus. Turklāt tagad, kad nav interneta, apcietinātie cilvēki vai viņu radinieki nespēj lūgt vai sameklēt palīdzību, piemēram, nav iespējams sazināties ar advokātiem un izpestīt no aresta,” norāda cilvēktiesību juriste un aktīviste.

10 komentāri