Neuzticības balsojumu izturējusī britu premjerministre Meja mēģina saglābt “Brexit” vienošanos

0 Komentāru

Briselē arī ieradusies neuzticības balsojumu izturējusī britu premjerministre Terēza Meja. Viņa vēlas no Eiropas Savienības (ES) garantijas, kas vajadzīgas, lai britu parlaments apstiprinātu vienošanos par Lielbritānijas izstāšanos no kopienas. Brisele gan nav izrādījusi vēlmi britiem vēl vairāk piekāpties.

Neapmierinātība ar Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas sniegumu izveidojusies pašas vadītajā toriju partijā, taču ne vairākumam – 317 toriju deputātu balsojumā uzticību Mejai pauda 200 deputāti, bet 117 nobalsoja par neuzticības izteikšanu. Balsojums rosināts, partijas biedriem neesot mierā ar panākto “Brexit” vienošanos – daži no deputātiem to uztvēruši kā solījumu laušanu un pēc neuzticības balsojuma savu nostāju nav mainījuši.

“Uzskatu, ka premjerei ir jāatkāpjas. Viņa nevar dabūt cauri savu dokumentu, viņas ļoti slikto, neapmierinošo vienošanos par izstāšanos. To neatbalsta Ziemeļīrijas Demokrātiskā unionistu partija, neatbalsta daudzi konservatīvie un opozīcija. Tā kā viņa izgāzusies, domāju, ka būtu tikai saprotami, ja viņa atkāptos,” norāda konservatīvo deputāts Džeikobs Rīssmogs.

Taču balsojuma rezultāts garantē, ka vienu gadu Mejas partijas biedri nevarēs atkārtoti pieprasīt demisiju. Domājams, ka Meja savus kolēģus pārliecināja, apsolot atstāt Konservatīvās partijas līdera amatu vēl pirms 2022. gadā paredzētajām parlamenta vēlēšanām.

Pēc balsojuma britu premjere steigšus devās uz Briseli cerībā saglābt “Brexit” vienošanos pirms ES līderu samita. Lielbritānijas parlamentā balsojums par vienošanos atcelts, jo sagaidāms, ka tā tiktu noraidīta ar ievērojamu pārsvaru, turpretī ES puse nav paudusi gatavību mainīt jau norunāto.

“Šodien ar Eiropas līderiem runāšu par to, kā šo vienošanos apstiprināt. Jau tikos arī Īrijas premjerministru Leo Varadkaru, vēlāk uzrunāšu Eiropadomi. Zinu, ka pārējās dalībvalstis apspriež arī “nekādas vienošanās” plānu, to pašu dara arī britu valdība. Tomēr joprojām uzskatu, ka abām pusēm izdevīgāk ir nonākt pie kopsaucēja,” norāda Meja.

Lielākā nevienprātība ir par dokumentā iekļauto punktu, kas attiecas uz robežu starp Ziemeļīriju un Īriju – robeža paliktu atvērta, taču Ziemeļīrijā radītu atšķirīgu regulējumu no pārējās valsts. Proti, Ziemeļīrija paliktu muitas savienībā, no kuras briti vēlas izstāties. Meja vēlas, lai ES apliecina, ka šāda atkāpe nenozīmēs, ka Apvienotā Karaliste beztermiņā piesaistīta muitas savienībai. Ja Mejai šīs garantijas izdosies iegūt, balsojums britu parlamentā varētu notikt janvārī.

0 Komentāru