Nepālieši pandēmijas laikā attīra Everestu no 2,2 tonnām atkritumu

2 komentāri
Nepālieši pandēmijas laikā attīra Everestu no 2,2 tonnām atkritumu
TT NEWS AGENCY/SCANPIX

Auromašīnu sastrēgumi un atkritumi uz autoceļiem ir ikdienišķa parādība mūsdienās, bet, ja šādu skatu nākas redzēt arī pasaules augstākajā virsotnē, tā ir liela problēma, ar kuru steidzami jāsāk cīnīties.

Pēdējo pāris gadu laikā ceļš uz Everesta virsotni ir piedzīvojis daudzas pārmaiņas, vismaz vizuāli. Tas novērojams daudzo tūristu un ceļotāju dēļ. Bet šīs pārmaiņas diemžēl nav pozitīvas, jo bieži vien šīs tūristu takas piepilda plastmasas pudeles, skārdenes, skābekļa cilindri, baterijas, pārtikas iesaiņojums, virtuves atkritumi un daudz kas cits.

Šāda tūristu rīcība ir likusi vietējiem iedzīvotājiem, spītejot laikapstākļiem, doties kalnos un tīrīt ceļus.

2019.gada vietējie kopumā savāca 11 000 kilogramus atkritumu, kā arī no kalna tika aizvākti četri mirušie. Šis tīrīšanas periods ilga 2 mēnēšus, un to organizēja Nepālas valdība.

Covid-19 pandēmijas dēļ tūristiem ceļošana uz Everestu bija liegta, tāpēc iedzīvotāji sarīkoja vēl vienu uzkopšanas talku. Šīs talkas laikā, kas sākās 2020.gada nogalē, talkotājiem izdevās attīrīt astoņus augstākos kalnus Nepālā.

Tīrīšanas ekspedīciju vadīja aktīviste un alpīniste Dava Stīvena Šerpa, kura kopā ar savu komandu attīrīja Čooju, Everstu, Lodze un Makalu kalnus no aptuveni 2,2 tonnām atkritumu.

Ekspedīcija nebija no tām vieglākajām, jo aktīvistiem nācās uzkāpt divos kalnos un šķērsot četras apledojušas alpu pārejas.

“Tas bija tā, it kā daba mums atgādinātu, ka ir vajadzīgs tikai viens gads, lai atbrīvotos no cilvēku atstātajām pēdām. Būdami kopā ar dabu, kad apkārt nav neviena cilvēka, sajūtas ir kā svētceļojumā. Tā bija daba savā visšķīstākajā formā,” laikrakstam “Telegraph” atzina Šerpa.

2 komentāri