Nekvalitatīvi sagatavotu priekšlikumu dēļ valdība vēl nelemj par ierobežojumiem ieceļotājiem Covid-19 apstākļos

4 komentāri

Valdība otrdien vēl nelēma par ierobežojumiem ieceļotājiem Covid-19 apstākļos, pamatojot to ar nekvalitatīvi sagatavotiem priekšlikumiem.

Ministru kabinets šodien skatīja grozījumus noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”, lai paredzētu uzturēšanās atļauju vai vīzu ierobežojumus Covid-19 apstākļos.

Ministriem nebija iebildumu pret Ārlietu ministrijas priekšlikumu, ka Latvijas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās ārvalstīs, kurās ir reģistrēta tāda Covid-19 infekcijas izplatība, kas var radīt nopietnu sabiedrības veselības apdraudējumu, tiek pārtraukta ilgtermiņa vīzu pieteikumu pieņemšana, kas tiek iesniegti, pamatojoties uz Pilsonības un migrācijas pārvaldes pieņemto lēmumu par termiņuzturēšanās atļaujas izsniegšanu Latvijā.

Vienlaikus ministrus neapmierināja Iekšlietu ministrijas (IeM) sagatavotais priekšlikums noteikumos paredzēt, ka ārzemniekam (izņemot Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts un Šveices Konfederācijas pilsonim, kā arī NATO un ES bruņoto spēku militārpersonai), uzturoties Latvijā, ir jābūt klāt pasei un pēc valsts vai pašvaldības institūcijas darbinieka pieprasījuma attiecīgās personas pienākums ir uzrādīt šo dokumentu.

Tāpat IeM priekšlikums paredz, ka personai, kura ir ieceļojusi no ārvalsts, ir pienākums, atrodoties slēgtā publiskā vietā, piemēram, veikalā, kafejnīcā, sabiedriskā transportā, lietot mutes un deguna aizsegu 14 dienas no ieceļošanas (izņemot laikā, kad tiek ieturēta maltīte).

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) par IeM priekšlikumiem pauda neizpratni, jo, pēc premjera domām, problēmas ar ieceļotājiem no ārvalstīm nav saistītas ar konkrētu valstu pilsoņiem, bet gan visiem ieceļotājiem, tostarp Latvijas valstspiederīgajiem, kuri ir ieradušies valstī no Covid-19 vairāk skartas valsts.

Kariņš arī atzina, ka obligāta prasība visiem iebraucējiem valkāt sejas maskas sabiedrībā stigmatizētu konkrētos cilvēkus.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) arī atzina, ka Covid-19 apstākļos problēma nav iebraucēju pilsonība, bet gan valsts, no kurienes cilvēks atgriežas. Ministrs pauda, ka IeM priekšlikumi nav sagatavoti un diez vai valdībā šodien par tiem tiks panākta vienošanās, tāpēc Rinkēvičs aicināja šos priekšlikumus vēlreiz pārrunāt un tos atkārtoti skatīt valdības ārkārtas sēdē.

Savukārt veselības ministre Ilze Viņķele (AP) kritizēja IeM priekšlikuma par sejas masku obligātu valkāšanu 14 dienas, norādot, ka ar šo prasību iebraucējs varētu pārprast valstī noteiktās prasības, proti, iebraucot Latvijā, ārvalstnieks varētu domāt, ka viņam ir jāizvēlas vai nu 14 dienas doties pašizolācijā, vai arī 14 dienas publiskās vietās lietot sejas masku.

Arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) norādīja, ka IeM priekšlikumā ir saskatāms cilvēktiesību pārkāpums, tāpēc tas būtu jāpārskata.

Uzklausot ministru bažas, valdība atbalstīja premjera priekšlikumu atgriezties pie šā jautājuma valdības ārkārtas sēdē, kas notiks rīt, 15. jūlijā, plkst. 11.00.

4 komentāri