Komentāri
Neielaist ASV musulmaņus, “pievākt” Irākas naftu. Izteikumi, kas deva Trampam skandalozu slavu
AP/Scanpix

Neielaist ASV musulmaņus, paņemt Irākas naftu un aizsargāt tikai tās NATO dalībvalstis, kas pašas pietiekami daudz tērē aizsardzībai. Šīs ir tikai dažas no idejām, ko jaunievēlētais Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps izteicis priekšvēlēšanu laikā. Tramps ir kļuvis par, iespējams, vispretrunīgāk vērtēto jaunievēlēto ASV prezidentu pēdējo vismaz 100 gadu laikā.

Par savu pirmo skandālu Tramps parūpējās jau dienā, kad paziņoja par nolūku startēt ASV prezidenta vēlēšanās. Tramps izpelnījās kritiku par skarbiem vispārinājumiem, kas vērsti pret nelegālajiem imigrantiem no Meksikas.

Donalds Tramps, jaunievēlētais ASV prezidents (16.06.2015.):

Viņi ieved iekšā narkotikas, viņi ieved iekšā noziedzību, viņš ir izvarotāji, un daži, es tā pieļauju, ir labi cilvēki.

Jaunievēlētā prezidenta populārākais priekšlikums – uzbūvēt milzu sienu uz ASV dienvidu robežas un piespiest Meksiku par to samaksāt.

Savukārt pēc teroraktiem Parīzē, ASV un citviet Tramps aicināja neielaist valstī musulmaņus. ”Donalds Trapms pieprasa totālu un pilnīgu musulmaņu ieceļošanas aizliegumu Amerikas Savienotajās Valstīs. Līdz mūsu valsts priekšstāvji sapratīs, kas pie velna notiek,” 2015. gada beigās teica Tramps, kurš toreiz vēl cīnījās par Republikāņu partijas nomināciju prezidenta amatam.

Tramps izteicis idejas, kuru īstenošana, pēc kritiķu domām, pārkāptu starptautiskās normas vai būtu krimināla. Tramps aicinājis gan izrēķināties ar teroristu ģimenēm, gan arī paņemt Irākas naftu. Tramps raidījumam ”NBC News” 2016. gada septembrī uzsvēra: ”Cilvēki to par Irāku nezina, bet viņiem ir vienas no lielākajām naftas rezervēm pasaulē. (..) Agrāk bija tā, ka uzvarētājam pieder laupījums. Tur gan uzvarētāju nebija, bet es vienmēr esmu teicis – jāpaņem nafta!”

Tramps nav sniedzis skaidru atbildi uz jautājumu, vai viņš būtu gatavs lietot atomieročus. Savu nevēlēšanos atbildēt uz šādiem jautājumiem Tramps vairākkārt pamatojis ar to, ka nevēlas ”atklāt kārtis”, jo tādā gadījumā ienaidnieki zinātu ASV nodomus.

Plaši apspriesta bijusi Trampa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina abpusējā labvēlība. Abi gan nav tikušies, tikai apmainījušies ar komplimentiem. Tramps nosaucis Putinu par labāku līderi nekā Obama, bet pēc tam uzsvēris, ka nekāda draudzība abus nevienojot. Tomēr Tramps gan paudis neviennozīmīgu vērtējumu par Krimas aneksiju. Uz jautājumu, vai viņš pieļauj atzīt Krievijas īstenoto pretlikumīgo Krimas aneksiju, Tramps 2016. gada jūlijā NBC News raidījumā atbildēja: ”Es paskatīšos, bet Krimas iedzīvotāji, cik es esmu dzirdējis labāk gribētu būt kopā ar Krieviju nekā tur, kur viņi bija iepriekš. Ir jāpaskatās arī uz to.”

Lielāko rezonansi Latvijā izraisījis tas, ka Tramps ir norādījis – ja Krievija iebruktu Baltijas valstīs, ASV viņa vadībā NATO sabiedrotās aizstāvētu tikai gadījumā, ja tās pildītu saistības un aizsardzībai atvēlētu vismaz divus procentu no iekšzemes kopprodukta.

Donalds Tramps, jaunievēlētais ASV prezidents (25.07.2016.):

Pieņemsim, ka valstī notiek iebrukums, bet tā nav maksājusi. Visi saka – “mums ir saistošs līgums”. Bet arī viņiem ir saistošs līgums. Viņiem ir jāmaksā. NATO ir valstis, kuras mūs izmanto.

Atsevišķus no saviem radikālākajiem priekšlikumiem Tramps ir atsaucis, citus mīkstinājis. Pastāv viedoklis, ka daudzas priekšvēlēšanu laikā izteiktās idejas, Tramps nemaz necentīsies īstenot. Tomēr pašlaik ekspertiem visā pasaulē ir grūti atbildēt uz jautājumu, kāda tieši varētu būt prezidenta Donalda Trampa īstenotā politika.

Lasi vēl