Negaidīti rezultāti Seima vēlēšanās Lietuvā

Komentāri
Negaidīti rezultāti Seima vēlēšanās Lietuvā
EPA/LETA

Negaidīti rezultāti Seima vēlēšanās Lietuvā. Uzvaras laurus plūkusi opozīcijā esošā Tēvzemes Savienība, kā arī Lietuvas Zaļo un zemnieku savienība. Šim politiskajam spēkam līdz šim parlamentā bija tikai viena vienīga balss.

Pirms vēlēšanām nekas īpaši neliecināja, ka premjerministram Aļģirdam Butkēvičam un viņa pārstāvētajiem sociāldemokrātiem būtu jāsatraucas par rezultātiem. Reitingi rādīja, ka sociāldemokrāti ir vieni no galvenajiem favorītiem.

Taču aptaujas iecirkņos lika nojaust, ka vēlētāji vēlas pārmaiņas. Līdz ar pirmo rezultātu apkopošanas kļuva skaidrs, ka sociāldemokrāti šajās vēlēšanās neuzvarēs.

Rezultāti no daudzmandātu apgabaliem, proti, tiem, kas saskaņā ar Lietuvas specifiku līdzīgi kā Latvijā tiek ievēlēti pēc partiju sarakstiem, liecināja, ka vispār aiz svītras ir palikusi Seima priekšsēdētājas Loretas Graužinienes Darba partija. Savukārt premjera partija ir tikai trešā. Uzvarējusi politikas veterāna Vītauta Landsberģa mazdēla pārstāvētā Tēvzemes savienība, otrie – Zaļo un Zemnieku savienība.

Kas attiecas uz sociāldemokrātiem, tad gan premjers, gan satiksmes ministrs tieši pirms vēlēšanām uzmanības centrā  nonāca Rail Baltica sakarā. Lietuva savu parakstu projekta turpināšanai uzlika pēdējā brīdi.

Tā sauktais ”svārsta princips”, kad iepriekšējo vēlēšanu uzvarētāji uzrāda ne tik labus rezultātus, kā iepriekš, Lietuvā novērots arī agrāk. Var teikt, ka tas atkārtojies tagad, vienīgi, varbūt ne tik izteikti.

Lielākais pārsteigums Lietuvas Zaļie zemnieki – politiskais spēks, kuru iepriekšējā sasaukumā pārstāvēja tikai viens deputāts.

Kas veidos nākamo valdību un iegūs premjera krēslu pagaidām nav zināms. Politologs Ķēstutis Girņus paredz, ka vadošais trijnieks par to varētu vēl pakaulēties.

Otra puse no kopumā 141 Seima deputāta tiek ievēlēti no vienmandāta apgabaliem jeb ārpus partiju sarakstiem. Galīgie rezultāti vēl nav zināmi, jo rezultāti bijuši cieši, ka nākamās nedēļas nogalē būs nepieciešama otrā kārta.

Komentējot vēlēšanu rezultātus, Valsts prezidente Daļa Grībauskaite sacījusi, ka iedzīvotāji balsojuši par pārmaiņām, jo noguruši no šā brīža citēju ”skandālos iestrēgušās koalīcijas”.

Lasi vēl