Ne gluži rokmūzikas festivāls… Speciālreportāža no bēgļu dzīves aizkulisēm Grieķijā!

1 komentārs
Ne gluži rokmūzikas festivāls… Speciālreportāža no bēgļu dzīves aizkulisēm Grieķijā!
Foto: Monta Jakovela, TV3 Ziņas

Lesbas salā katru dienu ierodas arvien jauni un jauni bēgļi. Dati par novembri liecināja, ka vidēji dienā salas krastus sasniedza 3300 bēgļu, decembrī bēgļu “plūdi” ir sarukuši, bet aizvien ir ļoti augsti – vidēji dienā šeit ierodas 2 tūkstoši cilvēku.

Oficiālajās bēgļu nometnēs vairs nav vietu vai arī tajās ir ārkārtīgi spiedīgi un šauri apstākļi, tādēļ līdzās vienai no reģistrācijas nometnēm izveidojusies nelegāla bēgļu apmetne. Šeit viņi mitinās telšu pilsētiņā un sākotnēji, uzmetot aci, sajūta, ka esam ieradušies kādā festivālā. Taču, palūkojoties nedaudz ilgāk, top skaidrs, ka cilvēki staigā netīrās drēbēs, viņiem ir auksti, tādēļ viņi ar dažādiem panākumiem mēģina no olīvkoku zariem kurināt ugunskurus.

Šo nelegālo bēgļu apmetni neviens nekontrolē un neuzrauga – ne vietējās varas iestādes, ne ANO. Taču tajā darbojas diezgan daudz brīvprātīgo no vairākām labdarības organizācijām. Piemēram, kādā nojumē bēgļi var tikt pie karstas tējas. Arī bērniem šeit ir ko darīt, viņiem sagādāti molberti un viņi var zīmēt. Ik pa laikam ierodas veikalnieki no Mitilines pilsētas un bērniem izdala rotaļlietas.

Foto – bēgļu nometne Lesbas salā

Bet nometnes uzmanības centrā ir klauni. Arī šie cilvēki, pārģērbušies par klauniem, te ieradušies aiz labas gribas, lai īsinātu laiku bērniem. Taču patiesais skatītāju loks ir daudz plašāks – gan bērnu vecāki, gan vecvecāki. Pēc ovācijām un cilvēku priekpilnajām sejas izteiksmēm rodas pamatotas aizdomas, ka klauni viņu acīm tiek redzēti pirmo reizi dzīvē.

Šī nometne patiesībā atrodas uz kāda lauksaimnieka privātās zemes – precīzāk, viņa olīvkoku plantācijās. Bet acīmredzot nekādas pretenzijas viņš pret to neizrāda. Cilvēki šeit dzīvo vidēji divas dienas – līdz nokārto reģistrācijas dokumentus un var pamest salu.