Navaļnijam tiesa piespriedusi trīsarpus gadu cietumsodu

3 komentāri
Navaļnijam tiesa piespriedusi trīsarpus gadu cietumsodu
TASS/SCANPIX

Maskavas tiesa otrdien, 2. februārī, apmierinājusi Krievijas Federālā sodu izpildes dienesta (FSIN) prasību nomainīt opozīcijas līderim Aleksejam Navaļnijam 2014. gadā piespriesto nosacīto sodu pret reālu trīsarpus gadu cietumsodu, vēsta TV3 Ziņas.

Vairāk nekā divi no kopumā trīsarpus Navaļnijam kolonijā piespriestajiem gadiem viņam būs jāpavada ieslodzījumā. No trīsarpus gadu cietumsoda viņam atrēķināti aptuveni desmit mēneši, ko viņš pavadījis mājas arestā. Navaļnija atbalstītāji aicinājuši nekavējoties doties protestēt Maskavas centrā un citās pilsētās.

Aleksejs Navaļnijs tiesas zālē tika ievests īsi pēc pulksten septiņiem vakarā pēc Latvijas laika – uz sprieduma nolasīšanu. Opozicionārs šī procesa lielāko daļu pavadīja smaidot un jau iepriekš uzsverot, ka, viņaprāt, notiekošais ir teātris.

Iepriekš pusdienlaikā Navaļniju tiesā ieveda protestu pavadībā. Ielās bija izgājuši cilvēki, daudzi no viņiem jau visai ātri tika aizturēti. Ēku ielenca policijas vienības un Nacionālā gvarde.

“Es domāju, ka tā ir gļēvulība, valdības gļēvulība! Paskatieties mums apkārt – te valda tikai valdības gļēvulība, nekas cits!” uzskata Maskavas iedzīvotāja Anna.

Tikmēr Sergejs vērš uzmanību uz to, ka Navaļniju, pēc viņa teiktā, grib iemest cietumā politisku iemeslu dēļ. “Viss ir acīmredzams. Tie, kuriem ir acis, to redz!” uzskata Maskavas iedzīvotājs.

Navaļnijs tiesas zālē uzstājās ar garu uzrunu, kurā nosodīja notiekošo Krievijā un nodēvēja nesenos tiesas lēmumus un Krievijas amatpersonu rīcību par absurdu. “Notiekošā iemesls ir naids un bailes no viena cilvēka puses, kurš slēpjas savā bunkurā. Esmu viņu ļoti aizskāris, izdzīvojot slepkavības mēģinājumu, kuru viņš pasūtīja. Es pieprasu nekavējoties atbrīvot mani un citus arestētos. Šis ir nenopietns teātris, tas neatbilst likumam. Es pieprasu atbrīvošanu. Paldies,” pauda Krievijas opozīcijas līderis.

Navaļniju apsūdz par nosacītā soda noteikumu neievērošanu lietā, kuru par atklāti politiski motivētu atzinusi Eiropas Cilvēktiesību tiesa.

Prokuratūra sēdes laikā akcentēja, ka viņš Vācijā pavadītajā laikā bijis redzams dažādos video materiālos, tādēļ esot varējis ierasties Krievijā un pildīt probācijas nosacījumus. Līdz ar to viņam esot jāpiespriež sods. Navaļnijs ilgu laiku atkopās Berlīnē pēc saindēšanas mēģinājuma, pie kā tiek vainota Krievija.

Sēdei līdzi sekoja arī vairāku valstu vēstniecību pārstāvji, kas ir ierasta prakse šāda profila lietās. Latvijas Ārlietu ministrijā skaidroja, ka klāt bijuši vismaz 20 vēstniecību pārstāvji, tajā skaitā no Baltijas valstīm. Paralēli saistībā ar notiekošo Krievijā Baltijas valstu ārlietu ministri kopīgā vēstulē vērsušies Eiropas Padomē un Eiropas Drošības un sadarbības organizācijā.

Šodien no Kremļa izskanēja ļoti skopi komentāri. Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs ieturēja ierasto stilu, norādot, ka prezidents šai lietai neseko līdzi, lai gan Krievijā un visā pasaulē informāciju par to grūti palaist garām.

Maskavā šodien uz sarunām ieradās Zviedrijas ārlietu ministre, kura atkārtoja Eiropas Savienības vienoto pozīciju, aicinot atbrīvot opozicionāru.

Viņas Krievijas kolēģis Sergejs Lavrovs izteica spekulācijas par Navļanija saindēšanu kā viltus notikumu.

“Mums netika sniegta informācija, kas dotu pamatu šajā lietā apsūdzēt Krievijas varasiestādes. Ja kāds vēlas kādu apsūdzēt, ir jāpierāda vaina. Taču, ja šo informāciju sauc par konfidenciālu vai arī ja pacients nedod savu piekrišanu tam, tad mums ir visas tiesības uzskatīt, ka notikušais ir iestudējums,” pauda Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

Sagaidāms, ka Krievijā turpināsies protesti pret korupciju, šodien arī tika organizēta pastiprināta kontrole lielajās pilsētās.

Lasi vēl: Krievijā protestos pret Navaļnija apcietināšanu aizturēto skaits pārsniedzis 4500

3 komentāri