NATO samitā panākts kompromiss par alianses finansēšanu

Komentāri
NATO samitā panākts kompromiss par alianses finansēšanu
Foto: EPA / SCANPIX

Briselē noslēdzies NATO samits, kurā pamatīgu ažiotāžu sarūpēja ASV prezidents Donalds Tramps. Paužot neapmierinātību ar nepietiekamo finansējumu drošībai, viņš Rietumvalstu līderiem pat piedraudējis no alianses izstāties.

NATO samits Briselē ilga divas dienas, un tajā centrālais jautājums bija alianses finansēšana. Tramps jau mēnešiem ilgi cēlis trauksmi, ka valstu tēriņi aizsardzībai ir nepietiekami, un samitā viņš pamatīgi kaunināja valstis, kas drošībai novirza mazāk par 2% no IKP. ASV prezidents pat norādīja, ka izdevumi aizsardzībai būtu jāpalielina līdz 4%.

Visu samita laiku viņš savā “Twitter” kontā kritizēja Eiropu un retoriski jautāja: “Kāda jēga no NATO, ja Vācija Krievijai maksā miljardiem dolāru par gāzi un enerģiju?”.

Avoti ziņo, ka sarunās ar Rietumvalstu līderiem Tramps pat piedraudējis izstāties no alianses. Šī informācija gan līdz šim nav apstiprinājusies. Vēlāk preses konferencē ASV prezidents pavēstīja, ka NATO finansējuma jautājums ir atrisināts un par alianses pamešanu atbildēja noraidoši.

Donalds Tramps
ASV prezidents

Tas būtu iespējams, bet nav nepieciešams. Cilvēki ir nākuši pretī tā kā nekad agrāk. Sarunu telpā bija lielisks koleģiāls gars. NATO tagad ir ļoti varena un daudz spēcīgāka, nekā tā bija pirms divām dienām.

NATO samitā Briselē piedalījās arī Latvijas aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis. Viņš uzskata, ka Latvijas finansiālie ieguldījumi drošībā ir pietiekami.

Raimonds Bergmanis
aizsardzības ministrs (ZZS)

Mēs savus solījumus esam pildījuši, un šogad esam sasnieguši 2%, daudz ātrāk nekā citi, bet citiem arī ir šie plāni un pēc šīm sarunām delegācijas atgriezīsies mājās un pārspriedīs. Bet, protams, mums būs jādomā par nākotni, mēs nevarēsim neieklausīties, jo tas nav tā, ka ir 2% un ar to tad ir beidzies. Jo diskusijas būtība šodien bija, cik tad īsti ir vajadzīgs, bet to nevar izmērīt procentos.

NATO samitā pieņemti vairāki Baltijas reģionam svarīgi lēmumi. Tostarp panākts atbalsts gaisa spēku un jūras spēku militāro spēju stiprināšanai – krīzes vai kara laikā NATO 30 dienu laikā būs jānodrošina papildu vienību izvietošana. Savukārt Ādažu bāzē kopā ar igauņiem un dāņiem tiks veidots daudznacionāls Ziemeļu štābs.

Vēl NATO samita laikā Latvija un vēl 15 valstis parakstījušas vienošanās par kopīgu munīcijas pirkšanu.

Lasi vēl