NATO partneri satraukti par ASV pēdējā laika straujajiem manevriem

2 komentāri
NATO partneri satraukti par ASV pēdējā laika straujajiem manevriem
SIPA / SCANPIX

ASV prezidenta Donalda Trampa pēdējā laika straujie manevri militārajā jomā raisījuši bažas NATO sabiedrotajiem, kurus šie gājieni pārsteiguši. ASV aizsardzības sekretārs piektdien tikās ar NATO vadītāju.

Pagājušajā nedēļā Baltā nama saimnieks Donalds Tramps paziņoja, ka ASV samazinās savu militāro klātbūtni Vācijā. Lai gan tā ir Amerikas Savienoto Valstu bāze operācijām Tuvajos Austrumus un Āfrikā, Tramps ir nemierā, ka Vācija joprojām pietiekami strauji nevirzās uz aizsardzības tēriņiem 2% apmērā no IKP, kā to paredz NATO līgums.

Attiecīgi Tramps pavēstīja, ka no aptuveni 35 000 karavīru Vācijā paliks 25 000. Berlīnei par to iepriekš paziņots netika. Kritiski par šādu soli bijuši pat prezidenta pārstāvētie republikāņi, šādu rīcību saucot par draudu ASV nacionālajai drošībai un dāvanu Krievijai.

Savukārt šonedēļ Tramps pēc tikšanās ar Polijas prezidentu paziņoja, ka daļa no atsauktajiem karavīriem varētu pārcelties uz Poliju. Šie straujie Baltā nama saimnieka manevri satraukuši NATO sabiedrotos. Laikā, kad videokonferences jau kļuvušas par normu, ASV aizsardzības sekretārs Marks Espers piektdien personīgi ieradās NATO centrālajā mītnē, lai censtos sabiedrotos mierināt un apņemtos konsultēties ar partneriem pirms turpmākiem pārkārtojumiem.

“Es atzinīgi vērtēju to, ka Savienotās Valstis konsultējas ar sabiedrotajiem, vienlaikus norādot uz stingru apņēmību Eiropas drošībā. Pēdējos gados Savienotās Valstis palielinājušās savu militāro klātbūtni Eiropā,” norādīja Espers.

ASV pārstāvis gan nelaida garām iespēju atgādināt, ko ASV sagaida no NATO partneriem. “Es turpinu mudināt mūsu sabiedrotos sasniegt mērķi – 2% no IKP. Pēdējos gados esam pavirzījušies pareizajā virzienā, taču jādara daudz vairāk, lai nodrošinātu mūsu kopējo drošību,” pauda Espers.

Vienlaikus gan Espers akcentēja, ka ASV ir apņēmības pilnas turpināt ievērot savas saistības aliansē.