NATO līderiem Briselē pirmā tikšanās ar Trampu

Pievienot komentāru

Šodien svarīga diena Ārpolitikā – Briselē notiek NATO līderu tikšanās, un uz to ieradušies pasaules spilgtākie politiskie līderi, tostarp arī ASV prezidents Donalds Tramps. Iepriekš viņš aliansi skarbi kritizējis un arī bloka galveno amatpersonu reakcija bijusi asa.

Izlīgt un Eiropas un Amerikas Savienoto Valstu savstarpējās aizsardzības attiecībās atvērt jaunu lappusi. Tāds būtu vēlamais rezultāts šodienas NATO Briseles minisamitā, kuru pirmo reizi apmeklē ASV prezidents Donalds Tramps un kurā arī tika inaugurēta jaunā un grandiozā NATO jaunā ēka, ko var redzēt man aiz muguras. Tomēr, lai šodienas tikšanos varētu nosaukt par izdevušos, jānotiek divām lietām.

Tramps no citu NATO valstu līderiem vēlas dzirdēt skaidru apņemšanos, ka viņi ir gatavi palielināt savu valstu militāros izdevumus. Tikmēr Eiropas līderi no Trampa personīgi beidzot vēlas skaidru apliecinājumu, ka ASV ir gatava ievērot NATO piektā panta saistības, proti, ka uzbrukums vienai alianses dalībvalstij nozīmētu uzbrukumu visām.

NATO minisamita galvenie jautājumi sagatavoti tieši tādi, lai tie būtu pa prātam Donaldam Trampam, kura izteikumi par ASV turpmāko lomu aliansē bijuši pretrunīgi. Tramps kritizējis NATO par to, ka tā Eiropas aizsardzību uzkrāvusi tikai uz ASV pleciem. Tāpēc dalīšanās ar šo nastu ir šodienas NATO samita centrālā tēma.

Otra tēma ir cīņa pret globālo terorismu – šis jautājums kļuvis krietni aktuālāks, jo pašā samita priekšvakarā Mančestrā notika kārtējais džihādistu uzbrukums. NATO alianse plāno piekrist Trampa vēlmei pievienoties ASV vadītajai koalīcijai cīņā pret Islāma Valsti.

 

Latvija no Trampa un citiem līderiem sagaida apliecinājumus, ka spēkā paliek alianses lēmumi par koncentrēšanos uz mūsu valsts reģiona drošību.

Tramps nolēmis šodien nerīkot preses konferenci, tā vietā izvēloties teikt uzrunu 2001. gada 11. septembra uzbrukumu upuru un Berlīnes mūra memoriālu atklāšanā. Uzrunā ASV prezidents atzina, ka viens no alianses izaicinājumiem ir Krievijas draudi, un, kā jau bija gaidāms, vēlreiz norāja dalībvalstis, kas aizsardzībai tērē mazāk nekā 2% no iekšzemes kopprodukta.

Ar secinājumiem pēc šodienas NATO līderu tikšanās vēlāk vakarā iepazīstinās NATO ģenerālsekretārs Jans Stoltenbergs. Samitā apspriests arī tas, kā norit NATO spēku izvietošana Baltijas valstīs un Polijā, tomēr tā bija tikai atskaite, un nekādi jauni lēmumi attiecībā uz NATO spēkiem mūsu reģionā nav gaidāmi.