NASA zondei uz Marsa ķibeles dēļ pagaidām neizdodas savākt iežu paraugus

1 komentārs
NASA zondei uz Marsa ķibeles dēļ pagaidām neizdodas savākt iežu paraugus
AFP/SCANPIX

NASA zondei “Perseverance” (Neatlaidība) centieni ieurbties planētas virsmā, lai savāktu nākotnē atpakaļ uz Zemes nogādājamos iežu paraugus, noslēgušies ar neveiksmi – pašgājējam nav izdevies iegūt iežu paraugus, vēsta “BBC News”.

Inženieri centīsies noskaidrot, kas notika nepareizi, ASV kosmosa aģentūras zondei mēģinot savākt savu pirmo klinšu kodolu uz Marsa.

Sākotnēji šķita, ka robota mehānismi darbojas nevainojami, bet, pārbaudot metāla cauruli, kurā paredzēts turēt paraugu, tika konstatēts, ka tā ir tukša.

Misijas komanda domā, ka notikušajā varētu būt vainojamas mērķa klints neparastās īpašības.

Vairākiem attēliem un no Marsa izvilktajām telemetrijām vajadzētu atrisināt mīklu.

“Tukšā caurule, visticamāk, ir rezultāts tam, ka klints mērķis nereaģēja tā, kā mēs gaidījām, un paraugu ņemšanas un kešatmiņas saglabāšanas sistēmā radās aparatūras problēma,” sacīja projekta “Neatlaidība” projekta vadītāja Dženifera Trospera.

Turpmākajās dienās projekta komanda pavadīs vairāk laika, lai analizētu tās rīcībā esošos datus, kā arī iegūs dažus papildu diagnostikas datus, lai palīdzētu izprast caurules, kurā bija praedzēts turēt attiecīgo paraugu, tukšuma galveno cēloni.

Kopumā parauga – krīta izmēra un hermētiski noslēgtas caurulītes – savākšanas process ilgs 11 dienas. Mērķis IR meklēt senās dzīves pazīmes, piemēram, pārakmeņojušās mikrobu dzīves pēdas klintīs, bet arī labāk izprast Marsa ģeoloģiju.

1 komentārs