Komentāri

Eksperti norāda, ka ar to tā saucamā Crazy Season jeb trakā sezona ASV priekšvēlēšanu kampaņā ir tikai sākusies. Katru dienu varam sagaidīt vēl vairāk jaunu skandālu un apvainojumu saistībā ar abiem kandidātiem.

Nedēļas nogalē WikiLeaks atkal nopludinājusi trīs Hilarijas Klintones tā sauktās Volstrītas runas. Tajās atklājas, ka konkrētas bankas maksājušas, lai Klintone publiski paustu tām draudzīgu viedokli. Trampa kampaņas pārstāvji to izmanto, lai akcentētu, ka Klintone tiek manipulēta un ir korumpēta.

Īpašas vēlēšanas – apvainojumi kā no pārpilnības raga

Trampa “pērles”

Foto: LETA/AFP

Foto: LETA/AFP

Šīs ir īpašas vēlēšanas gan kandidātu vārdos, gan darbos. Par vārdiem – abi kandidāti ir bijuši izteikti ”daiļrunīgi”, apvainojot vienam otru. Tramps ir pazīstams ar ieradumu saviem oponentiem piešķirt iesaukas, un bez tādas nav palikusi arī Klintone, kuru viņš nodēvēja par Crooked Clinton, kas, jāatzīst – asprātīgi – , nolasās divos līmeņos – tulkojams gan kā blēdīgā Klintone, gan arī greizā, saliektā Klintone. Tagad ierakstos Google vārdu crooked tas jau automātiski iet kopā ar vārdu Hillary – šī iesauka viņai ir pielipusi.

Vēl Tramps savu oponenti dēvējis par pašu nelabo (devil), kā arī apgalvojis, ka viņa ir augstprāte (bigot, – vārds ar ļoti negatīvu nokrāsu), kura aiz citas ādas krāsas cilvēkiem redz tikai balsis, nevis cilvēkus, kuri ir labākas nākotnes cienīgi.

Tramps arī pavēstījis, ka viņa ir kāra uz iebrukumiem citās valstīs un ir ļoti nestabila, protams, pārmetot viņai nekompetenci un naudaskāri, kā arī korumpētību.

Tramps publiski kariķējis arī Klintones gaitu, un norādījis, ka diez vai viņa varēs izvest ASV no sastinguma, ja pati nevar paiet.

Klintones “pērles”

Foto: LETA/AFP

Foto: LETA/AFP

Tāpat arī Klintone centusies nepalikt parādā, norādot, ka Trampa kampaņa ir būvēta uz aizspriedumiem un paranojas un ka viņš ir naida kustības nesējs valstī. Viņa Trampam veltījusi arī tādus vārdus kā rasists, seksists, homofobs, ksenofobs un islāmofobs.

Klintone arī izsmējusi Trampu, sakot, ka viņa ārpolitikas pieredze iegūta, rīkojot Miss Universe konkursu Krievijā.

Vēl Hilarija atsaukusies uz Trampa vadītā realitātes šova populāro saukli un norādījusi, ka viņam nav stratēģijas, kā radīt darbavietas, taču, iespējams, neko vairāk arī nav vērts gaidīt no cilvēka, kura populārākie vārdi ir “Tu esi atlaists!”.

Ņemot vērā pēdējos skandālus par seksisma un šovinisma runām, kā arī Trampa vairīšanos no nodokļu nomaksas, Klintone pēc pēdējām debatēm norādījusi, ka Trampa skandālu saraksts ir garš, un aicinājusi cilvēkus stāstīt par šiem skandāliem, norādot, ka katra no 4000 tiesvedībām, kurās viņš ir bijis iesaistīts, ir sagrāvusi kāda ”mazā cilvēka” dzīvi.

Visbeidzot, pēdējā laikā Klintone Trampa klātbūtnē lieto, kā eksperti to nodēvējuši ”līdzjūtīgu smaidu” – un pat ir teikusi – ”Donald, es zinu, Tu dzīvo pats savā pasaulītē”.

Kuri darbi kandidātiem rada galvassāpes?

Bez vārdu spēlēm ir darbi, kas abiem kandidātiem patiešām rada galvassāpes. Hilarijai tā ir nopludinātā e-pastu sarakste, kurā viņa apstiprina bažas par atkarību no finansējuma un ”donoriem”, nepārdomāti agresīvu ārpolitikas pieeju un informācijas slēpšanu no sabiedrības.

Tāpat tāds nieks kā plaušu karsoņa slēpšana savijas ar citām noklusētām lietām Klintonu ģimenes vēsturē – kā pārmetumi Klintonu fondam par neskaidru naudas plūsmu un nemitīgiem interešu konfliktiem.

Tāpat Hilarijai nākas atbildēt par visām Klintonu ģimenes nedienām, arī Bila savulaik slavenajiem sānsoļiem.

Donalda Trampa vājie punkti, bez viņam pamatā pārmestā saskarsmes stila un konsekventās kļūdīšanās faktos (analītiķi aprēķinājuši, ka viņš kļūdās tieši 53% faktoloģisko izteikumu), ir manipulācijas ar nodokļu nomaksu, kopumā biznesa stils. Piemēram, viņš savulaik izmantojis savos uzņēmumos nelegālos strādniekus no Polijas, konsekventi tiesājies, tā vietā, lai maksātu rēķinus. Un, protams, brutālā dažādu sabiedrības grupu aizvainošana gan agrāk, gan tagad, sākot ar sievietēm un beidzot ar paša republikāņu partiju.

Skarbie secinājumi

To visu zinot, mēdz teikt, ka amerikāņiem šogad nāksies izvēlēties prezidentu starp diviem ļaunumiem – vecās gvardes politiķi ar, iespējams, neskaidru ”naudas saimnieku” un neprognozējamu šovmeni ar dramatisku darba ētiku un attieksmi pret līdzcilvēkiem. Skaidrs ir viens – skandāli vēl sekos.

ASV prezidenta vēlēšanas: uzdod jautājumus LNT 900 sekunžu moderatoram Mārtiņam Daugulim!

Video

Lasi vēl