Muzejam novēl Otrajā pasaules karā nacistu salaupītu gleznu kolekciju

0 Komentāru
Muzejam novēl Otrajā pasaules karā nacistu salaupītu gleznu kolekciju
(Foto: LETA)

Bernes mākslas muzejs Šveicē piekritis pieņemt ārkārtīgi vērtīgu mākslas darbu kolekciju, ko tam savā testamentā novēlējis kolekcionārs Kornēliuss Gurlits. Muzeja lēmums tiek vērtēts pretrunīgi, jo nesen uzietajā kolekcijā ietilpst Otrā pasaules kara laikā nacistu salaupītie mākslas darbi.

Tikai šī gada maijā Bernes mākslas muzejs uzzināja, ka ir vienīgais mantinieks iespaidīgajai mākslas darbu kolekcijai, ko atstājis Ādolfa Hitlera mākslas dīlera dēls Kornēliuss Gurlits.  Noslēgtībā dzīvojošais kolekcionārs nomira 81 gadu vecumā, pāris gadus pēc tam, kad slepenībā turēto kolekciju viņa dzīvesvietā Minhenē uzgāja Vācijas nodokļu inspektori. Bernes muzeja pārstāvis šodien atzina, ka lēmums par apmēram miljardu eiro vērtās kolekcijas pieņemšanu nav bijis viegls un ticis pieņemts bez sajūsmas. Muzejs arī sola, ka tie mākslas darbi, kas izrādīsies nolaupīti, tiks atgriezti to oriģinālajiem īpašniekiem vai viņu pēcnācējiem.

Bernes muzeja pārstāvis Kristofs Šoiblins:
Nolaupītie mākslas darbi vai darbi, par kuriem ir aizdomas , ka tie ir nolaupīti, Bernes muzejā nenonāks. Tie pat nenonāks Šveices teritorijā.

Gurlita kolekcijā ietilpst vairāk nekā 1400, pārsvarā modernistu un renesanses laikmeta mākslas darbi kurus viņš, nevienam nezinot, glabājis gadu desmitiem ilgi. To vidū ir ārkārtīgi vērtīgi Pikaso, Matisa un Šagāla darbi, kas vērti miljoniem eiro. Kolekciju izveidojis Gurlita tēvs Hildebrands, mākslas vēsturnieks, kurš nacistu varas gados tirgojis tā dēvēto ”deģenerātu mākslu” – tā nacisti vērtējuši  praktiski visu moderno mākslu. Pasaules Ebreju kongress jau brīdinājis Bernes muzeju, ka tas riskē ar tiesu darbu lavīnu, ja izlems pieņemt šo kolekciju. Arī viena no Gurlita māsīcām 86 gadus vecā Juta Vernere apliecināja, ka apstrīdēs testamentu, jo rakstīšanas laikā viņš neesot bijis pie pilna prāta. Tomēr Vācijas mediji ziņo, ka daži citi ģimenes locekļi neiebildīs pret testamentā teikto.

0 Komentāru