Mistērija Donalds Tramps! Kādēļ viņu atbalsta miljoniem amerikāņu?

0 Komentāru
Mistērija Donalds Tramps! Kādēļ viņu atbalsta miljoniem amerikāņu?
AFP;EPA/LETA; AP;REUTERS/SCANPIX

Populists un manipulators – tā eksperti un amatpersonas raksturo ASV prezidenta vēlēšanu republikāņu kandidātu Donaldu Trampu, kurš, par spīti tam, turpina savu uzvaras gājienu. Kāpēc gan miljoniem amerikāņu atbalsta Trampa kandidatūru un ko tas varētu nozīmēt pasaulei un Latvijai?

Daudz apsmiets un kritizēts republikāņu kandidāts Donalds Tramps ir pierādījis, ka, kaut arī daudzas viņa runas izklausās kā savdabīgs joks, ar viņu, latviski izsakoties, joki ir mazi. Priekšvēlēšanu rezultāti runā paši par sevi. Tramps no savas partijas puses vairs principā nav apdraudēts un, visticamāk, arī kļūs par republikāņu kandidātu, kas stāsies pretim demokrātu Hilarijai Klintonei. Kā tas ir iespējams, ja visas politiskās autoritātes, ieskaitot pašu republikāņu konservatīvo spārnu, ir pret Trampu?

Atbilde iekļauta uzdotajā jautājumā. Kā norāda žurnāls The Times, Tramps izaicina jebkuru autoritāti, un labākā Trampa kampaņa bijis… Baraks Obama. Pēc ASV viedokļu aptauju datiem vairāk nekā 60% amerikāņu skatījumā Obama ir izgāzies iekšpolitiski – ar bezdarba, veselības aprūpes un ieroču aprites reformu, un ārēji – ar Irānu, Sīriju un Daesh, turklāt vēl zaudējot pozīcijas politiski iepretim Krievijai, un ekonomiski – Ķīnai. Pēc vairuma amerikāņu domām, Obama iekšpolitikā ir ”gandrīz izgāzies”, bet ārpolitikā – ”pilnīgi izgāzies”.

Foto

Kā norāda CNN godalgotā politikas analītiķe Mela Robinsa, ilgstoša Trampa politikas pētniece, viņa veiksmi garantē četri faktori: pirmkārt – viņš ir patiess. Tramps savos izteikumos pauž virtuves sarunu skarbumu – tautai ir vajadzība pēc ”drosmīgas balss”, kā to dēvē Trampa atbalstītāji.

Otrkārt – viņam neinteresē, ko jūs domājat. Trampa atbalstītājiem imponē, ka viņš nav atkarīgs ne no lielajiem sponsoriem, ne viņam rūp kāds publiski ieturamais tēls. Viņam nav ko zaudēt – un tāpēc viņš tiek uztverts kā nopietns kandidāts.

Treškārt – daudzi amerikāņi ienīst Vašingtonu. Un Tramps ir iznīcinājis jēdzienu politkorektums savā kampaņā Trampa aizvainoto saraksts ir plašs – sākot ar pāvestu un bēgļiem un beidzot ar Fox Ziņām un uzņēmumu Apple. Bet naids ir tas, ko liela daļa amerikāņu izjūt pret pašreizējo ASV politiku.

Tomēr ar skaļiem izteicieniem, kā viņu nodēvējis Forbes, “Klauns ģēnijs” var netikt tālāk par sadursmi ar pirmo nopietno pretinieku demokrātu līderi Hilariju Klintoni – par kuras uzvaras gājienu arī nav šaubu un rudenī tieši viņa stāsies pretim Trampa retorikai. Cīņa var būt savdabīga – tajā viņa tiek saukta par “saprāta balsi”, taču šeit analītiķi izmanto arī vecās labās anekdotes principu – nekad nestrīdies ar muļķi – viņš ar pieredzi novedīs sevi līdz savam līmenim un uzvarēs.

Tāpēc Klintones un Trampa debašu stratēģijas ir atšķirīgas – Tramps uzbrūk, kamēr Klintone fokusējas uz risinājumiem, ko reāli var sniegt valsts. Rezultāti ir gana tuvi – taču šoreiz ar priekšvēlēšanu rādītājiem jābūt uzmanīgiem – pastāv viedoklis, ka Trampu amerikāņu vēlētājs priekšvēlēšanu laikā izbauda tikai kā šova elementu – un vēlēšanu dienā tomēr dos priekšroku politiskajai pieredzei un pragmatismam.

Video

0 Komentāru