Minskas Neatkarības laukumā pulcējas tūkstošiem protestētāju

4 komentāri
Minskas Neatkarības laukumā pulcējas tūkstošiem protestētāju
EPA / SCANPIX

Minskas Neatkarības laukumā  trešdienas vakarā tūkstošiem cilvēku sapulcējās kārtējā protesta mītiņā, pieprasot prezidenta Aleksandra Lukašenko atkāpšanos.

Mītiņotāji ar klusuma brīdi pieminēja bojāgājušos protestētājus.

Neatkarības laukumā bija ieradusies arī opozīcijas kandidātes prezidenta vēlēšanās Svetlanas Tihanovskas štāba pārstāve Marija Koļesņikova.

Vairāki simti cilvēku Minskā bija sapulcējušies arī uz ielas pretī Iekšlietu ministrijas ēkai, pieprasot atbrīvot vairākus desmitus aizturēto protestētāju, kuri vēl nav atbrīvoti.

Savukārt pie metro stacijas “Mogiļovskaja” notika varasiestāžu organizēts mītiņš Lukašenko atbalstam, kurā piedalījās vairāki tūkstoši cilvēku. Līdzīgi mītiņi notika arī Bobruiskā un Borisovā.

Protesta akcijas pret Lukašenko trešdienas vakarā notika arī citās Baltkrievijas pilsētās, tostarp Bobruiskā, Brestā, Dzeržinskā, Gomeļā,  Luņiņecā, Ļepeļā, Mogiļovā, Molodečnā, Novogrudokā, Soļigorskā.

Mītiņā pret Lukašenko Grodņā sapulcējās apmērām 10 000 cilvēku. Pilsētas izpildkomiteja liedza mītiņa organizētājiem izmantot elektrību, tāpēc bija jāatved rezerves skaņas tehnika. Mītiņā arī ieradās milicijas pārstāvji, kuri paziņoja, ka mītiņš ir nesankcionēts. Protestētāji miličiem uz to atbildēja, saucot: “Kauns, kauns!” Vēl otrdien Grodņas izpildkomiteja paziņoja, ka izveidota sabiedriskās saskaņas padome, kurā ir pilsoniskās sabiedrības un varasiestāžu pārstāvji, un solīja atbalstīt pilsoniskās akcijas.

Baltkrievijā joprojām nerimst protesti pret 9.augustā notikušo prezidenta vēlēšanu viltošanu un autoritāro prezidentu Aleksandru Lukašenko, kas bieži pārauguši protestētāju sadursmēs ar drošības spēkiem. Protestu gaitā tūkstošiem cilvēku aizturēti, vairāki simti ievainoti. Daudzu valsts uzņēmumu strādnieki pieteikuši streikus.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem vēlēšanās Lukašenko, kurš ir pie varas kopš 1994.gada, ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska – 10,1%, taču opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti, un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska. Vācijas kanclere Angela Merkele trešdien pēc Eiropas Savienības samita paziņoja, ka ES  valstis neatzīst vēlēšanu rezultātus.