Minskā daudzi tūkstoši protestētāju pieprasa Lukašenko atkāpšanos

6 komentāri
Minskā daudzi tūkstoši protestētāju pieprasa Lukašenko atkāpšanos
AP/SCANPIX

Minskas ielās svētdien izgāja daudzi tūkstoši protestētāju, kas pieprasīja Baltkrievijas autoritārā prezidenta Aleksandra Lukašenko atkāpšanos.

Opozīcijas vietne “Hartija’97” ziņoja, ka protestētāju skaits Baltkrievijas galvaspilsētā pārsniedzis simt tūkstošus.

Desmitiem protestētāju aizturēti. Pret demonstrantiem izmantotas gaismas un trokšņa granātas, kā arī gumijas lodes. Ir cietušie.

Protestētāju kolonna pa Minskas centra ielām devās uz Neatkarības pili – Lukašenko darba rezidenci. Nonākuši pie omoniešu ķēdes, kas bija izvietota pie prezidenta pils, demonstranti apstājās un pēc kāda laika devās atpakaļ.

Kad protestētāji bija nonākuši pie Minskas centrālās milicijas nodaļas, pret viņiem tika raidītas gaismas un trokšņa granātas, kā arī gumijas lodes. Nenoskaidrots skaits cilvēku guvuši traumas.

Protesta akcijas svētdien notiek arī citur Baltkrievijā.

Cilvēktiesību aizstāvības centrs “Vjasna” (“Pavasaris”) ziņo, ka aizturēti desmitiem protestētāju  Minskā, Borisovā,  Brestā, Gomeļā, Grodņā, Lidā, Ļahovičos, Mogiiļevā, Novopolockā, Pinskā, Rečicā, Žodinā. Starp aizturētajiem ir arī žurnālisti.

Protestētāju izklīdināšanai Lidā izmantota asaru gāze, vēsta vietējie plašsaziņas līdzekļi, atsaucoties uz aculieciniekiem.

Jau vēstīts, ka Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska 13.oktobrī  Lukašenko izvirzīja ultimātu – viņam ne vēlāk kā 25.oktobrī  jāpaziņo par aiziešanu no amata. Ja Lukašenko to neizdarīs, sāksies “visu uzņēmumu nacionālais streiks, visu ceļu bloķēšana, tirdzniecības sabrukums valsts  veikalos”, brīdināja Tihanovska.

Baltkrievijā kopš 9.augusta turpinās protesti pret prezidenta vēlēšanu viltošanu. Protestu gaitā aizturēti vairāk nekā 13 000 cilvēku, bet vairāki simti ievainoti. Lielākās protesta akcijas notiek svētdienās.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 9.augustā līdzšinējais valsts galva Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Tihanovska – 10,1%, taču opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība un citas rietumvalstis.

6 komentāri