Miljardieris Bezoss dodas pa pēdām Brensonam un uzlido kosmosā

1 komentārs
Miljardieris Bezoss dodas pa pēdām Brensonam un uzlido kosmosā
AFP/SCANPIX

Miljardieris un “Amazon” dibinātājs Džefs Bezoss otrdienas, 20.jūlija, pēcpusdienā (pēc Latvijas laika) devies kosmosā ar savu kosmosa kuģi ”Jaunais Šepards” (New Shepard).

Viņam pievienojās 82 gadus vecā kosmosa sacīkšu pioniere Vallija Fanka, 18 gadus jaunais students un Bezosa brālis Marks Bezoss.

Lai visefektīvāk baudītu ceļojumu kosmosā, lidaparāts aprīkots ar lielākajiem logiem, kādi jebkad bijuši kosmosa kuģim, kas devies tādā augstumā. Šādā veidā ceļotājiem bija iespēja baudīt neaizmirstamus skatus uz Zemi.

”Jauno Šepardu” uzbūvēja Bezosa kompānija ”Blue Origin”, un tas ir izstrādāts tam, lai kalpotu strauji augošajam kosmosa tūrisma tirgum.

Pasažieru vidū atradās vecākais un jaunākais cilvēks, kāds bijis kosmosā – 82 gadus vecā Fanka un 18 gadus jaunais Olivers Deimens.

Kosmosa kuģis pacēlās no Zemes plkst. 16:12 pēc Latvijas laika un jau pēc 11 minūtēm atgriezās atpakaļ uz Zemes.

Pēc nosēšanās Bezoss atzina, ka tā ir bijusi labākā diena viņa mūžā, kuru viņš gaidījis visu savu dzīvi.

Divas minūtes pēc izlidošanas, kapsula atdalījās no kosmosa kuģa un turpināja ceļu līdz Kārmana līnijai, kas atrodas 100 km augstumā no Zemes virsmas, un ir visplašāk atzītā  kosmosa robeža.

Pasažieriem bija iespēja četras minūtes piedzīvot bezsvara stāvokli un viņiem bija atļauts atsprādzēties no savām sēdvietām, lai ”peldētu” pa kuģi un noraudzītos uz mūsu planētu.

”Astronauti, kuri ir bijuši kosmosā, saka, ka no kosmosa ir iespējams redzēt, cik trausla patiesībā ir zeme,” pirms izlidošanas teica Bezoss.

”Ak, pasaulīt! Paskatieties uz to planētu,” sajūsmināta par skatiem bija Fanka.

Pirms lidojuma viņa izteica vēlmi apmest salto un kūleņus, atrodoties bezsvara stāvoklī. 1960.gados Fanka bija viena no sieviešu grupas dalībniecēm, ko dēvē par Mercury 13. Viņas veica tās pašas veselības un fiziskās sagatavotības pārbaudes ko vīrieši, bet netika palaistas lidošanai kosmosā.

Kad kapsula sasniedza savu maksimālo augstumu – 106 km – tā uzsāka savu nolaišanos tuksnesī.

Bezoss nesen izbeidza savu karjeru kā “Amazon” vadītājs, lai nodotos savai sirdslietai – ”Blue Origin”.

Bezoss un Brensons ir saņēmuši lielu kritiku sociālajos tīklos par došanos kosmosā. Kritiķi apgalvo, ka lielie finanšu līdzekļi, kuri iztērēti šādiem braucieniem kosmosā, lietderīgāk būtu noderējuši, piemēram, klimata problēmu apkarošanā vai palīdzības sniegšanā valstīm, kuras cīnās ar Covid-19 pandēmiju.

Jau ziņots, ka Britu miljardieris Ričards Brensons 11.jūlijā bija pirmais, kurš devās “ceļojumā” kosmosā. Brensona uzņēmuma ”Virgin Galactic” divu fizelāžu lidmašīna ar diviem pilotiem, zem kuras bija piestiprināts nelielais kosmosa kuģis ”Unity 22”, kurā bija divi piloti un četri pasažieri, viņu vidū arī 70 gadus vecais Brensons, pacēlās no kosmodroma ”Spaceport America” ASV Ņūmeksikas štatā apmēram plkst. 17.40 pēc Latvijas laika.

”Es varu saprast, bet, iespējams, ka viņi [kritiķi] nav pilnībā izglītoti par to, kādu lomu kosmoss spēlē Zemes eksistencē,” izteicies Ričards Brensons.

1 komentārs