‘’Mīļais, es izdarīšu pašnāvību!’’ Vai apokalipses jātnieki šķērsos Lamanšu?

1 komentārs
‘’Mīļais, es izdarīšu pašnāvību!’’ Vai apokalipses jātnieki šķērsos Lamanšu?
FOTO: LETA

Naidželam Faražam paceļot rokas uzvaras sveicienā UKIP atbalstītājiem, Eiropas nacionālie politskie spēki līdzgavilēja… Līdzās Brexit, sociālos tīklus pārpludina diskusijas par Nexit (Nīderlandes izstāšanās); Byelgium (Beļģijas izstāšanās), nemaz nerunājot par Frexit (Francijas iespējamo balsojumu), no Lielbritānijas ziņo ārpolitikas eksperts Mārtiņš Daugulis.

Eiropas sākuma gals, sairšana, īsāk sakot – britu salās apokalipses jātnieki sēdušies zirgos un (vairoties no Skotijas), uz darba ļaužu mugurām tiek nesti Lamanša virzienā. Apbrīnojami, cik valstiskā psiholoģija ir līdzīga cilvēciskajai – politikas zinātnes biheiviorālisms (valsts uzvedības līdzināšana personu psiholoģijai) līdz ar Brexit gūst jaunu elpu.

Tu no manis šķiries, Lielbritānija, es miršu. Vai arī aizvainots – I will survive (Donalds Tusks interpretē Glorijas Geinores dziesmu).

Tikai ar vienu atšķirību – šī nav ģimene, bet savienība, organizācija. Organizācijās stājas, tās pamet, tajās piedalās daļēji – nobriedušā sabiedrībā to vajadzētu akceptēt. Galu galā, arī demokrātija prasās pēc respekta. Londonas sentiments pasaka daudz ko priekšā – daļa ir dusmīgi par to, ka tas ir noticis, taču neviens neapstrīd faktu – tas noticis. Ja tā nobalsojām, tātad tam bija savi iemesli, un nāksies dzīvot tālāk. Jā, izteicieni par izstāšanās atbalstītājiem nav glaimojoši, bet pašā Lielbritānijā pasaules gals pasludināts netiek – arī grūtības ir daļa no procesa (plašāk šī loģika izpausta vakardienas skaties.lv rakstā ”Medus kūka ar pārsteigumu”). Skaļākie trauksmes zvani tiek zvanīti ārpus Lielbritānijas, bet varbūt tā vietā citiem eiropiešiem vajadzētu aizņemties no britiem mazliet pašapziņas – kas ir tas, kas neļauj mums kā sabiedrībai paļauties pašiem uz savām vēlmēm, ko izpaužam demokrātiskā veidā?

Nacionālisma uzplūds Eiropā var ”sist priekā plaukstas”, bet jāatceras, ka lai pilnībā atkārtotos Brexit scenārijs jums ir jāiegūst sabiedrība, kas:

  • ir ģeogrāfiski stabila un par sevi pārliecināta sala starp ASV un Eiropu;
  •  ir bijusi pasaules metropole ar vēsturisko izdzīvošanas spēju un atmiņu, kā tikt pāri problēmām;
  • saredz Eiropu kopš pirmssākumiem kā ”flirta objektu”, nevis savu ”liktenīgo” (kā tas bijis Vācijai, Francijai un arī Latvijai).

Turklāt, šai sabiedŗibai tuvākajā laikā vajadzēs būt aklai, kurlai un bez interneta pieslēguma, jo  – tagad visi gaidīšanas režīmā vēros Lielbritānijas stāvokli tik tuvu kā nekad – ja viņiem ies grūti (kas ir ļoti iespējams) – tā būs mācība citiem tā nedarīt. Ja viņiem ies labi (diezin vai) – tad varbūt bija tā vērts, un ir vērts arī citiem.

Mazliet ciešanu, bet, citējot kolēģi, rīta ziņu moderatoru marginālā britu televīzijā: ”It sounds cynical, but in fact it is a win-win for Europe.” (Skanēs ciniski, bet jebkurš gadījums ir izdevīgs Eiropai).

Apokalipses jātnieki tiek piesaukti, bet zirgos sēsties vēl ir par agru. Eiropai vēl nāksies padzīvot kā Savienībai, lai kā arī gribētos ”nomirt, aizmigt”, un nevis ”ciest tās bultas, ar ko mūs vajā ļaunais liktenis”. (Šekspīrs par Brexit neko nav teicis, bet tas būtu noteikti viņa interešu lokā).

1 komentārs