Migranti Grieķijā izraisa traģiskas avārijas, riskē ar dzīvību, mūkot no Turcijas

2 komentāri
Migranti Grieķijā izraisa traģiskas avārijas, riskē ar dzīvību, mūkot no Turcijas
ZUMAPRESS/SCANPIX

Uz Eiropas dienvidu valstīm turpina plūst bēgļi, mainījusies tikai stratēģija, kā tajās nonāk. Laivu un kuģu vietā patvēruma meklētāji tagad gatavi riskēt ar dzīvību un šķērsot mīnu laukus starp Turciju un Grieķiju. Daudzi grieķi ir dusmīgi uz Eiropas Savienību un uzskata, ka tā nedara pietiekami, lai migrācijas problēmu risinātu.

Oktobrī Salonikus sasniedza milzu imigrantu plūsma. Patvēruma lūdzēji 500 kilometrus bija pavadījuši ceļā. Saloniku pašvaldība bija izmisumā: pēkšņi pie policijas iecirkņa pulcējās ap 1500 cilvēku katru dienu, četras dienas pēc kārtas, lai… tiktu arestēti, un šādā veidā reģistrēti kā patvēruma lūdzēji.

Lai no Turcijas nokļūtu Eiropā, katrs bēglis kontrabandistiem maksājis 2500 eiro. Zibenīgi izplatījās fotogrāfijas ar bēgļiem, kas nakšņo ielās, radot iespaidu, ka pilsētu okupējuši bēgļi. Pašvaldībā akcentē, – šie attēli pārprasti un radījuši viltus ažiotāžu starptautiskā mērogā, lai gan bēgļi operatīvi pārvietoti uz izmitināšanas centriem.

“Visi stāvēja ārā, visiem vajadzēja gaidīt. Tā ir oficiāla procedūra. Visbeidzot, viņiem atrada vietu nometnē, un policija turpināja reģistrāciju tur. Tās fotogrāfijas neuzņēmām mēs, mēs tās negribam redzēt,” saka Saloniku domes deputāts Haris Aidonompolus.

Saloniku labējie politiķi pret bēgļiem noskaņoti kritiski. Pret sīriešiem, irākiešiem, kas mūk dzīvības briesmu dēļ, iebildumu neesot. Taču bēgļi no Ziemeļāfrikas tiekot iesaistīti narkotirgoņu bandās, kas kļūst arvien spēcīgākas. Kopā ar nelūgtajiem viesiem Grieķijā nonākot arī slimības.

“Viņi kopā ar sevi atved arī bīstamus parazītus no Āfrikas, kas nokļūst mūsu upēs, ūdenstilpnēs. Mums tagad atkal no jauna jāvāc informācija, kā tikt ar tiem galā, jo Eiropā šie parazīti pēdējo simt gadu laikā nav redzēti,”norāda Centrālmaķedonijas bēgļu centra koordinators Petros Lekakis.

Vietējo vairākums pret bēgļiem noskaņots miermīlīgi. Ielās viņus neredz, un publiskas nekārtības tie nerada. “Tie ir cilvēki, kuri pametuši ģimenes, mājas, savu iedzīvi. Daži zaudējuši tuviniekus, kas noslīkuši jūrā. Viņi ir ļoti sliktā situācijā. Lielākā daļa gan noteikti no Grieķijas dosies tālāk uz citām Eiropas valstīm,” teic Saloniku iedzīvotāja Helēna.

Migranti jūras vietā arvien biežāk šķērso sauszemes robežu no Turcijas puses. Viņus neaptur pat mīnu lauki. 14. oktobrī ceļu satiksmes negadījumā Turcijas Izmiras provincē gāja bojā 19 migranti, tostarp bērni. Viņi braukuši kravas mašīnā, kura noskrējusi no ceļa un apgāzusies. Arī Grieķijā bieži notiek auto sadursmes ar imigrantu automašīnām, kas pārkāpj noteikumus un brauc milzīgā ātrumā.

2 komentāri