Merkele, Meja un citi ES līderi vienojas par plānu bēgļu plūsmas ierobežošanai

Komentāri

Piektdien Vidusjūras salu valstī Maltā tika skicēta Eiropas Savienības tuvākā nākotne. Tur sākās kārtējais bloka valstu vadītāju samits. Galvenokārt runāts par bēgļu plūsmas ierobežošanu no Āfrikas ziemeļiem un par gaidāmo Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības. Jaušams arī satraukums par to, ko Eiropas Savienībai nozīmēs Donalda Trampa stāšanās ASV prezidenta amatā.

Ierodoties saules pielietajā Maltas galvaspilsētā Valletā uz kārtējo Eiropas Savienības sanāksmi, bloka līderi izskatījās bezrūpīgi un presei smaidīja, kā ierasts. Lai gan dienaskārtībā bija jautājumi, kuri nospiež jau mēnešiem ilgi un kuriem risinājumi nav nedz viegli, nedz ātri.

Malta pašlaik ir prezidējošā valsts, un tās novietojums kartē – punktiņš Vidusjūrā starp Āfriku un Eiropu – lika galvenokārt pievērsties bēgļu jautājumiem.

“Mēs televīzijā neredzam, kā cilvēki mirst tuksnešos, bet tas notiek. Un tā ir mūsu, eiropiešu, atbildība – palīdzēt Lībijai un līdzīgām valstīm, pirms cilvēki vispār nonāk līdz Vidusjūrai. Mēs palielināsim atbalstu organizācijām, kas glābj dzīvības un uzlabo migrantu apstākļus,” teic Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Frederika Mogerīni.

Mogerīni šādi mēģināja atvairīt reportieru uzbrukumus, ka Eiropa piekopjot bēgļu politiku, kas līdzīga jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa liegumam musulmaņu pārstāvjiem iebraukt Amerikā. Eiropas līderi vienojās par desmit punktu plānu imigrantu plūsmas ierobežošanai – tai skaitā, atbalstu Lībijas krasta apsardzei un nometņu izbūvei pašā Lībijā.

Trampa vārds gan figurēja sarunu otrajā daļā, lai gan oficiāli samita tēmas bija bēgļi un Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības. To oficiāli uzturēt centās arī Vācijas kanclere. “Esmu jau teikusi, Eiropa ir pati sava likteņa noteicēja. Jo spēcīgāka mums izpratne, kādu lomu spēlējam pasaulē, jo labāk varam kopt transatlantiskās attiecības. Tāpēc mums jārunā par Eiropu, nevis citām pasaules daļām,” – tā Merkele.

Britu premjerministre Terēza Meja, kura nupat atgriezusies no vizītes Vašingtonā un pirmā tikusies ar Trampu, solījusi kolēģiem atstāstīt piedzīvoto. Tai skaitā – Trampa pausto, kā Meja saka, ”simtprocentīgo” atbalstu NATO. Francijas prezidents tikmēr sadusmojies, ka Tramps jaucoties Eiropas lietās – izsaka ieteikumus arī citām valstīm sekot britu piemēram.

Lasi vēl