Meja: Krievija nav devusi ticamu skaidrojumu un izturas ar sarkasmu un nicinājumu

5 komentāri
Meja: Krievija nav devusi ticamu skaidrojumu un izturas ar sarkasmu un nicinājumu
Foto: EPA / LETA

Apvienotās Karalistes premjerministre Terēza Meja šodien parlamentā uzsvēra, ka Krievija nav devusi ticamu skaidrojumu, tā vietā izturoties pret šo nopietno incidentu ar sarkasmu un nicinājumu.

Krievija ir atbildīga par marta sākumā Anglijas dienvidrietumu pilsētā Solsberi notikušo ķīmisko ieroču uzbrukumu bijušam Maskavas dubultaģentam Sergejam Skripaļam un viņa meitai, norādīja Meja un paziņoja par sankcijām pret Kremli. To vidū – 30 gados vērienīgākā krievu diplomātu izraidīšana no Apvienotās Karalistes.

Apvienotā Karaliste bija devusi Maskavai laiku līdz pusnaktij skaidrot Sergeja Skripaļa saindēšanos ar Aukstā kara beigās Padomju Savienībā izstrādātu nervus paralizējošu ķimikāliju.

 

Terēza Meja
Apvienotās Karalistes premjerministre

Nav citu secinājumu, kā vien tas, ka Krievija ir vainīga Skripaļa un viņa meitas slepkavības mēģinājumā, un citu britu pilsoņu dzīvības apdraudēšanā. Tā ir pretlikumīga spēka pielietošana no Krievijas valsts pret Apvienoto Karalisti.

Līdz ar to Londona aptur augsta līmeņa diplomātiskos kontaktus ar Maskavu un izraida 23 Krievijas diplomātus, kuri identificēti kā “nepieteikti izlūkdienesta virsnieki”.

 

Terēza Meja
Apvienotās Karalistes premjerministre

Viņiem ir viena nedēļa, lai pamestu valsti. Šī būs lielākā izraidīšana pēdējo 30 gadu laikā un atspoguļo to, ka šī nav pirmā reize, kad Krievija ir vērsusies pret mūsu valsti. Līdz ar šo izraidīšanu mēs būtiski samazināsim Krievijas izlūkošanas iespējas Apvienotajā Karalistē uz daudziem gadiem. Ja viņi mēģinās tās atjaunot, mēs viņu apturēsim.

Uzrunā Meja arī pieminēja Kremļa kritiķa Aleksandra Ļitviņenko noindēšanu ar poloniju 2006. gadā.

Tāpat Londona anulējusi ielūgumu Krievijas ārlietu ministram Sergejam Lavrovam apmeklēt Apvienoto Karalisti un nesūtīs uz šovasar Krievijā paredzēto Pasaules kausa izcīņu futbolā nedz kādu augstāka ranga amatpersonu, nedz kādu karaliskās ģimenes locekli.

Meja arī sola pastiprināt privāto lidojumu un muitas kontroli un iesaldēt Krievijas valsts aktīvus jebkurā situācijā, kad būs pierādījumi to iespējamai izmantošanai, lai apdraudētu Karalistes iedzīvotājus vai īpašumus.

Savukārt Krievija turpina noliegt iesaisti Skripaļa saindēšanā un vaino Lielbritāniju rusofobijā.

 

Aleksandrs Jakovenko
Krievijas vēstnieks Apvienotajā Karalistē

Viss, ko šodien dara Lielbritānijas valdība, ir absolūti nepieņemams, un mēs to uzskatām par provokāciju.

Tikmēr Skripaļs un viņa meita joprojām atrodas slimnīcā kritiskā stāvoklī.

5 komentāri