Medijs: Karstuma vilnis Francijā laupījis trīs cilvēku dzīvības

Pievienot komentāru
Medijs: Karstuma vilnis Francijā laupījis trīs cilvēku dzīvības
EPA/SCANPIX

Karstuma vilnis Francijā varētu būt prasījis trīs cilvēku dzīvības, vēsta portāls “Standard.co.uk”.

Atsaucoties uz vietējiem medijiem, tiek ziņots par trim savstarpēji nesaistītiem nāves gadījumiem Francijas pludmalēs valsts dienvidu daļā.

Kāds 70 gadus vecs vīrietis kļuvis par “siltuma šoka” upuri un miris no sirds apstāšanās, nokļūstot kontaktā ar ūdeni. Līdzīgos apstākļos miruši arī abi pārējie karstuma upuri – kāda 62 gadus vecas sieviete un 75 gadus vecs vīrietis.

Francijā iepriekš jau izplatīts brīdinājums nepeldēt pārāk aukstā ūdenī, vienlaikus cilvēki tiek aicināti doties ūdenī uzmanīgi un pakāpeniski.

Savukārt, kā vēsta raidorganizācija “BBC, saistībā ar karstuma vilni Francijā trešdien tiek slēgts desmitiem skolu saistībā ar nepietiekamu gaisa kondicionēšanas sistēmu darbību.

Jau vēstīts, ka vairākas Rietumeiropas valstis gatavojas iespaidīgam karstuma vilnim un rekordu krišanai. Īpaši brīdinājumi un drošības programmas ieviestas Francijas galvaspilsētā Parīzē, kur dažādu apstākļu ietekmē komforta temperatūra var krietni vien pārsniegt +40 grādus pēc Celsija.

Kā ziņo aģentūra LETA, 27.jūnijs Francijā kļūs par karstāko dienu meteoroloģisko novērojumu vēsturē, prognozē sinoptiķi. Līdz šim karstākās dienas tituls pieder 2003.gada 5.augustam, kad diennakts vidējā temperatūra valstī sasniedza +29,4 grādus. Prognozes liecina, ka tuvākajā diennaktī šis rādītājs pakāpsies līdz +30 vai +30,5 grādiem.

Saskaņā ar Eiropas Vidēja termiņa laika prognožu centra skaitliskā modeļa aprēķiniem ceturtdien Francijas lielākajā daļā maksimālā gaisa temperatūra sasniegs +36..+42 grādus, nedaudz zemāka gaisa temperatūra gaidāma valsts ziemeļos, tai skaitā Parīzē.

Savukārt karstuma viļņa kulminācija prognozēta piektdien valsts dienvidos – Vidusjūras piekrastē termometra stabiņš ēnā var pakāpties līdz +45 grādiem, pārspējot valsts absolūto rekordu.

Pašreizējais rekords ir +44,1 grāds, kas Francijas dienvidos reģistrēts 2003.gada 12.augustā.

Sagaidāms, ka jūnija karstuma rekords tiks pārspēts uzreiz par trim vai četriem grādiem.

Karstuma vilnis 2003.gadā Francijā paņēma aptuveni 15 000 cilvēku dzīvību. Lai nepieļautu traģēdijas atkārtošanos, varasiestādes veic dažādus pasākumus, tai skaitā izplata brīdinājumus plašsaziņas līdzekļos, nodrošina aukstu istabu un dzeramā ūdens pieejamību sabiedriskās vietās, izdala ventilatorus bērnudārziem un citām iestādēm, kā arī pagarina peldbaseinu darbalaiku.

Brīdinājums par karstumu spēkā aptuveni 20 Eiropas valstīs. Vāciju skārusi svelme līdz +37 grādiem, bet jau ceturtdien gaisa temperatūra krasi pazemināsies. Līdzīgs karstums kā Francijā gaidāms arī Itālijā un Spānijā.

Iepriekšējos četros gados augstākā gaisa temperatūra Eiropā bija +46 vai +47 grādi Spānijā, savukārt oficiālais Eiropas karstuma rekords saskaņā ar Pasaules meteoroloģijas organizācijas datiem ir +48,0 grādi 1977.gada 10.jūlijā Grieķijas galvaspilsētā Atēnās.