Mediji: ASV sadarbībā ar Dāniju izspiegojusi Eiropas politiķus

2 komentāri
Mediji: ASV sadarbībā ar Dāniju izspiegojusi Eiropas politiķus
AFP/SCANPIX

Dānijai kaimiņu priekšā nākas atbildēt uz neērtiem jautājumiem saistībā ar klajā nākušo ziņojumu par faktu, ka Kopenhāgenas specdienesti palīdzējuši ASV veikt izlūkošanas operācijas pret vairākiem augsta ranga Eiropas politiķiem, par ārvalstu mediju vēstīto ziņo TV3 Ziņas.

Dānijas sabiedriskais medijs publicējis apjomīgu ziņojumu par spiegošanas lietu, ko politiķi Eiropā jau nodēvējuši par skandālu.

Pētījumā teikts, ka laikā no 2012. līdz 2014. gadam ASV Nacionālā drošības pārvalde piekļuvusi Dānijas interneta tīklam un noklausījusies Eiropas amatpersonu sarunas, piekļuvusi īsziņām un citiem saziņas veidiem.

Pētījumā uzsvērts, ka ASV izmantojusi sadarbību, kas tai izlūkošanas jomā bijusi ar Dānijas militāro izlūkdienestu.

Iespējams, augstāk stāvošā amatpersona, kuras saziņa noklausīta, ir Vācijas kanclere Angela Merkele. Viņas pārstāvis 31. maijā uzsvēra, ka notiek izmeklēšana.

“Federālā valdība ir iepazinusies ar ziņojumu. Šobrīd sazināmies ar visām iesaistītajām aģentūrām nacionālā un starptautiskā līmenī. Es gan vēlos uzsvērt, ka šā brīža komentāru trūkums par šo lietu nenozīmē, ka nenotiek izmeklēšana – mēs nekomentējam konfidenciālus procesus,” sacīja Vācijas kancleres Angelas Merkeles preses sekretārs Štefens Zeiberts.

Pati Merkele par notiekošo esot uzzinājusi nesen.

“Kanclere par šo lietu uzzināja pēc tam, kad ar viņu sazinājās žurnālisti, uzdodot jautājumus par ziņojumu,” teic  Zeiberts.

Izspiegoto personu vidū ne tikai Vācijas, bet arī Zviedrijas, Norvēģijas un Francijas politiķi.

Francijas Eiropas lietu ministrs Klements Beuns uzsvēris, ka Dānijai saviem partneriem jāpaskaidro, vai tā pieļāvusi šādu rīcību no ASV izlūkiem.

Pagaidām Dānijas un ASV pārstāvji ziņojuma saturu vēl nav komentējuši.

Līdz šim Dānijas puse teikusi vien to, ka, viņuprāt, tuvu sabiedroto sistemātiska noklausīšanās ir nepieņemama.

Eiropas valstu amatpersonu vidū gan patlaban notiek pastāvīga saziņa.

“Kad uzzinājām par šo lietu, sazinājāmies ar Dānijas aizsardzības ministriju un uzdevām vairākus jautājumus par Dānijas sistēmu un platformu noklausīšanos. Īpaši interesējos par informāciju, kas skar Zviedrijas pilsoņus, intereses un uzņēmumus. Mēs vēlamies lai šajā lietā tiktu atklātas visas kārtis,” pauda Zviedrijas aizsardzības ministrs Peters Hultkvists.

Šīs aktivitātes notika vienlaikus ar Edvarda Snoudena skandālu un ASV valsts noslēpumu nopludināšanu.

2 komentāri