Medībās Fēru salās vienā dienā nogalināti 1400 delfīnu

8 komentāri
Medībās Fēru salās vienā dienā nogalināti 1400 delfīnu
SWNS/SCANPIX

Uzmanības lokā ir nonākusi delfīnu medību prakse Fēru salās, kā rezultātā nogalināti vairāk nekā 1400 delfīnu, kas ir uzskatāms par rekordlielu lomu, vēsta “BBC News”.

Lielākajā fjordā Ziemeļatlantijas teritorijā svētdien, 12. septembrī, ievestos baltsānu delfīnus ar kuģiem nogādāja seklajos ūdeņos kādā no Skalabotnūras pludmalēm, kur viņus ar nažiem nogalināja.

Zīdītāju liemeņi tika izvilkti krastā un izplatīti patēriņam vietējiem iedzīvotājiem.

Videokadros, kuros dokumentētas medības, redzams, kā ūdeņos dauzās delfīni, līdz tas kļuva sarkans no viņu asinīm. Uz attiecīgo ainu noraudzījās simtiem cilvēku pludmalē.

Jūras zīdītāju – galvenokārt vaļu – medības ir tradīcija, ko simtiem gadu praktizē attālajās Fēru salās. Fēru salu valdība norāda, ka ik gadu vidēji nozvejo aptuveni 600 vaļu. Medību atbalstītāji saka, ka vaļu medības ir ilgtspējīgs veids pārtikas ieguvei dabā un ir svarīga viņu kultūras identitātes sastāvdaļa. Tikmēr dzīvnieku tiesību aizstāvji tam jau sen nepiekrīt, uzskatot šā zīdītāju nokaušanu par nežēlīgu un nelietderīgu. Baltsānu delfīnus nozvejo mazāk, piemēram, 2020. gadā tie bija 35, bet 2019. gadā – desmit.


Svētdien notikušajās medībās pulcējās starptautiskās dabas aizsardzības organizāciju pārstāvji, lai nosodītu mednieku rīcību. Tāpat Skolabotnūras pludmalē nogalināto delfīnu apmērs šokējis daudzus vietējos iedzīvotājus un pat izpelnījies atsevišķu medību praksē iesaistīto cilvēku grupu kritiku.

Fēru salu jūras biologs Bjarni Mikelsens paudis, – vēsturiski ieraksti liecina, ka šis ir lielākais mirušo delfīnu skaits, kāds jebkad nogalināts vienā dienā Dānijas autonomajā teritorijā Fēru salās. Iepriekšējais negatīvais rekords bija 1940. gadā – 1200. Nākamais lielākais nozvejas apjoms sekoja 1879. gadā – 900, un 1873. gadā – 856, kā arī 1938. gadā, kad tika nozvejoti 854 šīs sugas īpatņu.

Fēru salu vaļu mednieku asociācijas priekšsēdētājs Olavurs Sjurdarbergs intervijā “BBC”, komentējot, kādēļ tika nogalināti tik daudz delfīnu, atbildēja, ka to medības šādā apmērā ir pārmērīgas. “Tā bija liela kļūda,” pauda Sjurdarbergs, kurš pats medībās nepiedalījās. Sākotnēji esot šķitis, ka noķerts mazāk – 200 delfīnu. Taču tikai tad, kad dzīvniekiem ķērās klāt ar nažiem, noskaidrots patiesais to apmērs.

“Kādam vajadzēja būt informētākam. Lielākā daļa cilvēku ir šokēti par notikušo,” viņš pauda. Tomēr, pēc Sjurdarberga teiktā, delfīnu nozveju apstiprināja vietējās varasiestādes un likumi netika pārkāpti.

Attiecīgās medības Fēru salās regulē. Tas nav nekomerciāls pasākums un nereti kopienas līmenī tiek organizēts spontāni, kad kāds pamana zīdītāju baru. Lai piedalītos attiecīgās medībās, medniekiem jābūt ieguvušam oficiālu mācību sertifikātu, kas viņiem dod tiesības nogalināt dzīvniekus.

Konkrēti baltsānu delfīnu nogalināšana ir “likumīga, bet nav populāra”, sacīja viens no Fēru salu parlamenta deputātiem, kurš 13. septembrī apmeklēja tikai attiecīgo pludmali, lai sarunātos ar vietējiem iedzīvotājiem. Viņš secinājis, ka cilvēki saistībā ar notikušo ir nikni, taču aizstāvēja medības, kas, viņaprāt, bija “humāni”, ja tās tiek veiktas pareizi. Izmantojot tur ierastu metodi, esot jāpaiet “mazāk nekā sekundei, lai nogalinātu zīdītāju, norādīja parlamentārietis.

“No dzīvnieku labturības viedokļa tas ir labs veids, kā iegūt gaļu – daudz labāks nekā turēt govis un cūkas cietumā,” viņš teica.

Dzīvnieku aizstāvības kampaņu grupa “Jūras gans” deputāta teikto gan apstrīdēja, apgalvojot, ka “delfīnu un vaļu vaļu nogalināšana reti notiek tik ātri, kā to ataino Fēru salu valdība”, bet šādas medības var pārvērsties par bieži vien neorganizētiem slaktiņiem.

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka lielākā daļa cilvēku ir pret masveida delfīnu nogalināšanu Fēru salās. Piemēram, 14. septembrī veiktā ekspresaptaujā uz jautājumu, vai jāturpina nogalināt šos delfīnus, nedaudz vairāk nekā puse respondentu atbildējusi noliedzoši, bet vien nedaudz vairāk nekā 30% ar “jā”.

Turpretī atsevišķa cita aptauja liecināja, ka 80% apgalvo, – vēlas turpināt vaļu medības.

Kritika medībām Farēru salās gadu gaitā ir mazinājusies, tomēr laiku pa laikam tām pievērš plašāku uzmanību kā tas šā gada sākumā bija dokumentālajā filmā populārajā “Jūraspirātisms” vietnē “Netflix” .

Tomēr šoreiz vietējie iedzīvotāji saka, ka reakcija – īpaši vaļu mednieku kopienā – ir bijusi neparasti nosodāma. Tai pievērsta liela starptautiskā uzmanība un ir pamats domāt, ka cilvēki gatavojas lielai pretreakcijai. Līdz ar to šis esot labs laiks dzīvnieku aizstāvības kampaņas dalībniekiem vēl lielāka spiediena izdarīšanai uz to, lai medības tiktu aizliegtas.

8 komentāri